Megkezdődött a Keszthelyi Sörfesztivál. 150 féle sört csapolnak a vasárnapig tartó rendezvényen. A hazaiak mellett német és cseh főzdék nedűit is meg lehet kóstolni a lagertől kezdve, az IPA-án át a búzáig. A hétköznapi sörfogyasztók mellett a magas minőséget kereső fogyasztók is megtalálják számításukat a Balaton-parti programon.
Maláta, komló, élesztő és víz – a bajor sörtisztasági törvény szerint ezekből készül a sör. Persze más alapanyagokat, gabonaféléket, gyümölcsöket, fűszereket is használnak a főzdék.
Egy kőszegi főzde 12 fajta sört kínál. A klasszikus lager típusú mellett a ma divatos kraft söröket is csapolnak. Van új-zélandi komlóval és erdei gyümölcsökkel ízesített italuk, de almás pite inspirálta sört is hoztak Keszthelyre.
„Kétfajta ember jön ki: aki azt mondja, igyunk valamit, nyár van, meleg van, sör legyen, nekik mindegy. Az évek tendenciája azt mutatja, egyre többen vannak, akik azt mondják, hogy ezeken a rendezvényeken nem azt iszunk, amit mindig lehet inni vendéglőkben, sztenderd helyeken, hanem nézzünk meg valami olyat, amit már a hétköznapokban nem találunk meg” – mondta Kiss András, a Kőszegi Sör és a LöWOLF sörfőzője.
A nagyüzemi sörök mellett már közismertek a kisüzemi, vagy kézműves főzdék. Nem csak az előállított ital mennyiségében, hanem minőségében is különbözőek ezek. Az egyre nagyobb teret nyerő kraft söröknél a legmagasabb minőségre törekednek a főzdék. Ezekből is többen települtek ki Keszthelyen. 9. alkalommal szervezték meg a Keszthelyi Sörfesztivált. Idén 150 féle csapolt sörből lehet válogatni.
„Az év januári, februári részében is már megkeresnek minket a szállásadók, hogy mikor lesz a sörfesztivál. Sokan úgy veszik ki a szabadságot, hogy akkor szeretnének jönni üdülni, amikor a sörfesztivál van. A kiállítói összetételből ki kell hogy derüljön, hogy a magas minőségű magyar kézműves söröknek is jelen van a közössége, hisz hogy ha nem lenne itt, akkor ők nem térnének vissza hozzánk” – nyilatkozta Kóczián László szervező.
Sörnek nevezhető italok már a kr. előtti 7. évezredtől készültek. A honfoglalók is ittak sört, a középkorból írásos emlékek bizonyítják az ital jelenlétét. A söripar térhódítását a vasút megjelenése tette lehetővé.
Katona Csaba történész: „Korábban mindenki csak annyi sört készített, ami el tudott adni a közvetlen környezetében, hiszen a vasút híján nem lehetett messzire nagy mennyiségben sört szállítani. Amikor a vasút átformálta a térképet, akkor a legmerészebb főzdék részvénytársasági alapon sörgyárrá alakultak, sokkal több sört gyártottak mint korábban és benyomultak a korábbi konkurencia monopolhelyzetben lévő területére, így jöttek létre a nagy sörgyárak. Alapvetően az amivel találkozunk, az a 19. század második felének a folyománya.”
A helyi lakosoknak és az ide látogatóknak is szól ez a turisztikai attrakció. A szervezők szerint a kilencéves múlt bizonyítja, hogy bortermő vidékeken is van a sörfesztiváloknak létjogosultsága. A jól behűtött sörök mellett fesztiválételek, sörtörténeti előadások és zenés programok tarkítják a rendezvényt a móló melletti sétányon.
Hársfalvi Ákos – Keszthelyi TV