Népszerűek a REpontok. A kisebb-nagyobb fennakadások ellenére is sokan használják a visszaváltó automatákat. Az üzemeltető MOHU szóvivője korábban azt nyilatkozta, hogy nagyobb sebességgel támogatják a vásárlók az újrahasznosítást, mint amire számítottak, ezért fordulhatnak elő kisebb problémák, de dolgoznak a megoldáson. Az viszont lényeges, hogy a REpontok sűrű használata az emberek környezettudatosságára utal.
Az egyik keszthelyi üzletben is sokan váltják vissza az 1 és 3 liter közötti űrtartalmú műanyag, fém és üveg italcsomagolásokat. A vásárlók nagyon figyelnek, hiszen csak azokat lehet visszaváltani, amelyeken szerepel az 50 vagy 70 forintos jelzés és sértetlenek. A korábbi szelektív gyűjtés gyakorlatával ellentétben most nem kell összetaposni a PET palackokat.
„Megmondom őszintén ez a visszaváltási pont nekem nagyon tetszik, mert vissza lehet hozni az üvegeket és a dobozokat. Tehát újra tudják hasznosítani és nincsen az, hogy el van dobálva az útszélén, ilyesmi gondolatok vannak az emberben. És igen jónak tartom ezt a gondolatot, hogy megtették az üzletek.” – osztotta meg Jakab József.
Az okostelefonnal rendelkezőknek applikáció is segíthet, hiszen ezen keresztül már otthonaikban le tudják ellenőrizni, hogy az adott üveg visszaváltható-e vagy sem. E mellett ezen keresztül lehet létrehozni az egyedi azonosítót, így például a saját bankszámlánkra is kérhetjük az összeg utalását. A legtöbben azonban a vásárlási utalványt kérik, melyet az adott üzletben lehet beváltani, de jótékonysági felajánlást is lehet tenni. A gép sűrű használata miatt gyorsan megtelik a tároló, ekkor kérhetjük a dolgozók segítségét, így pár percen belül újra használatra kész lesz az automata. Az idén életbelépő szabályozás szerint minden 400 négyzetméternél nagyobb eladóterű, főként élelmiszerértékesítéssel foglalkozó üzleteknél kötelező az automata biztosítása.
„A kezdetben, mint minden kezdet nehéz, de nagyon hasznos visszagyűjteni a hulladékunkat. Ez az automata alkalmas nagyon nagy mennyiségű italcsomagolás visszagyűjtésére, és ha megszokjuk ezt a gépet, akkor egészen egyszerűen tudjuk majd használni.” – mondta el Péntek Károly üzlettulajdonos.
Már most a kezdeti időszakban sok tapasztalatot szerzett a MOHU. Naponta országosan 3,5-4 millió üveget váltanak vissza az emberek, a legtöbben szombatonként. Átlagosan 10 darab italcsomagolás van egy-egy vásárlónál. A cél az, hogy 2029-re minimum 90%-os legyen az italcsomagolások visszagyűjtési aránya.
„A MOHU a boltok visszajelzése alapján alakította ki a logisztikát. A boltok pedig a forgalom alapján számítottak arra, hogy náluk mekkora számú visszaváltás lesz. Egyébként azt mutatják a tapasztalatok, hogy vannak olyan boltok, ahol jóval nagyobb lett a visszaváltások aránya, mint amire számítottak. Ennek nagyon sok oka lehet. Lehet például az, hogy egy nagyon jó parkolója van a boltnak és oda beviszik és többet váltanak vissza, ehhez alkalmazkodni kell. Ehhez alkalmazkodnia kell a boltoknak, alkalmazkodnia kell a logisztikának, most ezeknek a tapasztalatoknak a feldolgozása van. Az a fontos, hogy ez minél hamarabb beálljon, az emberek vigyék vissza, váltsák vissza és a hulladék megfelelő helyre kerüljön.” – emelte ki Ozoli Gábor a MOHU szóvivője.
Ozoli Gábor hozzátette, a MOHU-nak fontos, hogy az automatáknál mindig tisztaság legyen, gyakran ürítsék az üzletekben a tárolókat. Ezért kezelési díjat adnak a boltoknak. Abban is megállapodtak, hogy szelektív gyűjtőket helyeznek ki az automaták mellé, hogy a nem visszaváltható csomagolásokat azokba tudják helyezni a vásárlók.
Lendvai Bianka – Keszthelyi TV