Demjén Ferenc slágerének címe, a Lelkünk Most Is Vágtat volt a hívószava a Lovas Nemzet fotópályázatának. Idén 460 pályamű érkezett a felhívásra hazánkból és külföldről egyaránt. A keszthelyi díjkiosztón mutatták be néhai Mihály Árpád szobrászművész Csodaszarvas alkotását, valamint vázlatait, ennek plakett változatát kapták ugyanis meg a nyertesek.
Szabadon vágtató, versenyző, kocsizó vagy éppen játékos lovak is megjelennek azokon a képeken, amelyeket a legjobbnak talált a zsűri. Összesen 460 pályaműből kellett kiválasztania az öttagú bírálóbizottságnak azt a 45-öt, amelyet ki is állítottak a Festetics-kastély Hintómúzeumában. A döntéshozók több szempontot is figyelembe vettek, e szerint sikerült végül közös megegyezésre jutniuk a győzteseket illetően.
„Az esztétikai szempontok, hogy legyen megkomponált a kép, tudjon olyan pozíciókat adni, amelyeket csak a vájtszemű, tehát a szemét nagyon sokan használó ember tud kicsalni ebből a látványból. És miután itt az idő is egy nagy intervallum, tehát nagy része a dolognak, azokat a pillanatokat kell kihalászni, amelyben ott van a karakter, ott van a szépsége, ott van a bája.” – mondta el Tám László zsűrielnök, a Magyar Fotóművészek Szövetségének életműdíjasa, prímadíjas fotóművész.
Díjazták azt is, ha észlelhető az ember és ló közötti kapcsolat a képen. A bírák szerint nagyon nehéz szép és művészi fotót készíteni, főképp egy élőlényről. A legfiatalabb pályázó 8 éves volt, a junior kategória győztese pedig egy 15 éves ifjú lett. A 30 éves Lovas Nemzet folyóirat kétévente teszi közzé felhívását, mely évről évre egyre népszerűbb. Az internetnek köszönhetően egyre szélesebb körhöz jut el a lehetőség, mely sokak körében népszerű.
„Az idén nemzetközivé szélesedett a pályázatunk. Nyolc országból küldtek be fotókat, köztük Írországból, a szomszédos országokból természetesen. Tehát Romániából, Szerbiából, Szlovéniából, Szlovákiából, Franciaországból és Németországból is jöttek pályamunkák. Nagyon örültünk, mert ez azt jelenti, hogy a hírünk eljutott távolabbi országokba is. Ugyanúgy négy kategóriában érkezhettek a művek, profi, amatőr, kutyák és lovak és junior kategóriában.” – osztotta meg Király Éva főszerkesztő.
A díjkiosztó ünnepséggel egyidőben nyílt meg néhai Mihály Árpád szobrászművész kiállítása is. Ezen azt az új hazát kereső csodaszarvast űző Hunort és Magort, valamint a szobor vázlatait láthatja a közönség, amely nyomata a fotópályázat győzteseinek járó plaketten is szerepel. A tárlatot a szobrászművész özvegye, Forró Marianna nyitotta meg. Közreműködött Király Nóra, a Veszprém Vármegyei Prima-díjas Recercare Régizenei Műhely tagja.
Lendvai Bianka – Keszthelyi TV