Csengey Dénes sétány zöldfelület rehabilitációja

2024. április 17. (szerda)

A projekt azonosítószáma: P-FT-10/2022

Kedvezményezett: Keszthely Város Önkormányzata

Támogató: Energiaügyi Minisztérium és a Balaton Fejlesztési Tanács

Projekt teljes költsége: 53.594.953 Ft

Támogatás: 33.440.000 Ft

Saját forrás: 20.154.953 Ft

A projekt időtartama: 2023.07.01.-2024.06.30.

A projekt célja a Csengey Dénes sétány zöldfelületének klímaadaptáció szempontú továbbfejlesztése.

A Csengey Dénes sétány Keszthely nyugati városrészében helyezkedik el, észak-dél irányban 330 m hosszan húzódik, mintegy 0,75 ha területet felölelve.

A projekt műszaki-szakmai tartalma a Támogató által elvártaknak megfelelően a Balaton kiemelt térsége Fenntarthatósági Útmutatóval, a Nemzeti Fenntarthatósági Keretstratégiával, a Balaton Kiemelt Térség Fejlesztési Programjával, valamint a Balaton Kiemelt Térségi Klímastratégia 2020-2030 programjával összhangban került összeállításra.

Projektelemek:

Új közösségi teret alakítunk ki a sétány északi végén, ahol padok, sakkasztal, kültéri fitnesz eszközök, illetve rugós játékok kerülnek telepítésre.

A park teljes hosszán végig húzódó 2 m szélességű, vízáteresztő burkolatú sétány épül, ennek mentén padok, hulladékgyűjtők, kerékpártámaszok, információs táblák kerülnek kihelyezésre.

Az összefüggő zöldfelület növényállományát a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága által javasolt őshonos fák, valamint cserjék, talajtakarók ültetésével bővítjük: 18 db lombos fa, 950 db cserje, ezen kívül talajtakarók és évelők kerülnek elültetésre, 2780 m2 területen gyepesítés, vadvirágos biodiverz felületek kialakítása valósul meg.

A projekt klímaadaptációs képességét erősítik a SUD rendszer, mely a csapadékvíz összegyűjtését és elszivárogtatását biztosítja.

A madarak élőhelyének biztosítása érdekben költőodúkat telepítünk, valamint olyan cserje- és fafajtákat is ültetünk, melyek a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ajánlásával kifejezetten fészkelésre, táplálékszerzésre szolgálnak. A hasznos rovarok élőhelyének megóvását gondozott gyepterületek, vadvirágos biodiverz felületek kialakításával segítjük.

A beruházás az akadálymentesség szempontjainak megfelelően valósul meg.

A projektet az Energiaügyi Minisztérium és a Balaton Fejlesztési Tanács támogatta.