Főrabbi és a szépségkirálynő

2025. május 15. (csütörtök)
KesztHelyi identitás

Megjelent Szarka Lajos történész legújabb könyve, a Mártírok élén. Dr. Büchler Sándor keszthelyi rabbi születésének 155. évfordulóján ezzel a kötettel emlékezik a magyar zsidóság emblematikus személyiségére. Hétfőn a Fejér György Városi Könyvtárban emellett újra bemutatták Simon Böske keszthelyi szépségkirálynő korábban kiadott naplóját.

Megjelent  Szarka Lajos történész legújabb könyve, a Mártírok élén. Dr. Büchler Sándor keszthelyi rabbi születésének 155. évfordulóján ezzel a kötettel emlékezik a magyar zsidóság emblematikus személyiségére. Hétfőn a Fejér György Városi Könyvtárban emellett újra bemutatták Simon Böske keszthelyi szépségkirálynő korábban kiadott naplóját.

A Mártírok élén című kötet főleg Dr. Büchler Sándor keszthelyi főrabbi munkásságáról szól. Szarka Lajos szerző ezen kívül írt a keszthelyi hitközség és a hévízi fiók hitközösség történetéről. A könyvben továbbá olyan híres keszthelyi zsidók szerepelnek, mint Goldmark Károly, Schwarz Dávid, Simon Böske, Básti Lajos illetve Földes Gábor. A fő hangsúly azonban az Auschwitzban odaveszett főrabbin van.

„Tehát írok egy életrajzot, egy Büchler életrajzot, egy mindezidáig a legteljesebb és viszonylag részletes életrajzot, aminek az a címe A száját nem hagyta abba a tanulást. Ugye ez egy meghökkentő dolog lehet, hogy mi az, hogy a szája, de a zsidó hitéletben illetve a zsidó tanulásban a hangos tanulás, a párban való tanulás, a kérdezz-felelek tanulás, vagy a talmudi érvelések mind a szóbeliségen alapulnak. Úgy, hogy ezt egyébként ő ezt így fogalmazta meg, hogy egy rabbi számára a legnagyobb megtiszteltetés, ha azt írják a sírkövére, hogy a szája nem hagyta abba a tanulást.” – emelte ki Szarka Lajos történész, a kötet szerzője.     

A 2017-ben megjelent Simon Böske naplója című könyv már elfogyott. A második kiadás alkalmából tartott előadást az író a városi könyvtárban. Simon Böske keszthelyi szépségkirálynő a Balaton tündérétől eljutott a Miss Universe címig. A könyvtárnak fontos célja, hogy bemutassa Keszthely nagyjait.

„Méltán lehetünk büszkék, hogy egy kisvárosból származó hölgy is meg tudta járni ezt a  dicsőséges utat, hogy az egész világon ismerté váljon.” – mondta Kocsondiné Heisenkorb Györgyi megbízott igazgató, Fejér György Városi Könyvtár, Keszthely

A Simon Böske naplója című könyv nemcsak egy napló, hanem egy részletes önéletrajzi kötet. Az általa írt napló a 20-as 30-as évekről szól, a szépségkirálynővé választása utáni időszakról. Simon Böske nagy hazafi volt. Párizsban mikor megválasztották Miss Európává, kitűzte magára a Trianon jelvényt. Szépsége, eredményei és kiállása miatt nagy népszerűségnek örvendett.

„Több tízezer ember várta az állomáson és nyolc lovas rendőr kíséretében indult el az autómobil a Gellért Szállóig 100 ezres tömeggel és röpültek a virágcsokrok az autóba, úgyhogy teljesen elborította a virágcsokor. A bedobált virágcsokrok teljesen elborították a Böskét mire odaért a Gellért Szállóhoz.”-tette hozzá Szarka Lajos történész, a kötet szerzője.

A keszthelyi zsidóság meghatározó szereplője volt a város közösségi és gazdasági életének. 1910-ben 1077 zsidó élt Keszthelyen. A holokausztban a keszthelyi járás több, mint 800 izraelita lakóját pusztították el.

Kovács-Lenkai Petra- Keszthelyi Televízió

Képek