HEMO – az iparosok egykori székháza

2011. október 10. (hétfő)

A HEMO önkormányzati tulajdonba kerüléséről szóló cikkből tévedésből kimaradt, hogy az épület sokáig a keszthelyi iparostársadalom székháza volt.

Az épület az iparosok adományaiból épült fel 1938-ban, ennek emlékét márványtábla őrzi a homlokzaton. Egészen 1961-ig az Iparosok Házaként üzemelt, akkor a honvédséghez került. Az ipartestület vezetése a két felajánlott csereingatlan közül a Georgikon u. 19. szám alatt álló volt Perlaky-villa épületét fogadta el, ott létesült az új székház. A Kossuth utcai épületen található relief és az első világháborúban elesett iparosok névsorát tartalmazó márványtábla is az Ipartestület segítségével újulhatott meg.

A székház alapkőletételétől egészen az átadásig terjedő hiteles története megtalálható Cséby Géza „Száztíz esztendő” című, 1995-ben kiadott könyvében.