Két év börtönre ítélték a Reischl Sörház ügyének vádlottját

2025. február 7. (péntek)

Ítélet született a keszthelyi Sörház és a Kísérleti utcai óvoda félbemaradt projektjeivel kapcsolatban. Költségvetési csalás miatt 2 év börtönbüntetésre ítélte a bíróság a kivitelezést végző cég tényleges vezetőjét, míg feleségét – az egyedüli bejegyzett vezető tisztségviselőt – felmentette. A Zalaegerszegi Törvényszék tájékoztatása szerint az I. rendű vádlott 167 millió forint vagyoni hátrány okozott.

Kézműves sörfőzde, sörterasz és szövetkezeti bolt – 2019-ben ilyen tervekkel nyitották meg a mintegy 1 milliárd forintos projektet. Akkor 2020-ra datálták a projekt várható befejezését. A kivitelezés jogát egy budapesti cég nyerte el, ami több projekten is dolgozott már Keszthelyen. A céget vezető házaspárral írta alá a szerződést az akkori városvezetés.

A kivitelezésben jelentős csúszás volt. Az önkormányzat végül 2021 áprilisában szerződést bontott a kivitelezővel, visszavette a munkaterületet és költségvetési csalás gyanúja miatt feljelentést tett.

Ugyanez a cég nyerte el a kivitelezést a Kísérleti utcai óvoda 330 millió forintos felújítására és bővítésére. A többször módosított határidő és az önkormányzat ráhatása ellenére sem készült el a munka, ráadásul kivitelezési hibák tömkelegét állapították meg később a szakértők.

A Zalaegerszegi Törvényszék 2025. február 6-án hozott ítéletet. Az erről szóló közlemény szerint a cég vezető tisztségviselője a feleség volt, de teljes körű meghatalmazás birtokában a férj intézte az ügyeket.

Az I. rendű vádlott mindkét projekt során hamis okiratokat – például fiktív számlákat – állított ki, hogy előleget kapjon. A teljesítési igazolásokat a hamis iratokkal megtévesztett, aláírásra jogosult személyek szignálták.

Cselekményével a férfi összesen 167.393.952 forint vagyoni hátrány okozott úgy, hogy minden ügyet a felesége tudta nélkül intézte. Bár a cégük nevében tett nyilatkozatokon a nő mint ügyvezető aláírása szerepelt, azonban azokat az I. rendű vádlott hamisította oda.

A vádlott házaspár ráadásul a cég 2021-es felszámolásánál elrejtette a társaság vagyonát képező elemeket. Ezzel részben meghiúsították 15, velük szemben támasztott több, mint 860 millió forint hitelezői igény kielégítését.

A korábbi tárgyalások során az I. rendű vádlott teljeskörűen beismerte a terhére rótt cselekményt, míg a II. rendű vádlott tagadása során hangsúlyozta: névlegesen volt ügyvezető a cégben, mindent az I. rendű vádlott intézett.

A Zalaegerszegi Törvényszék 2025. február 6-án hozott ítéletében bűnösnek mondta ki az I. rendű vádlottat. Halmazati büntetésül 2 év börtönbüntetésre ítélte és 3 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától.

A társtettesként elkövetett csődbűncselekmény bűntettével vádolt II. rendű vádlottat bizonyítottság hiányában felmentette.

Az ítélet nem jogerős: az ügyész 3 nap gondolkodási időt tartott fenn. Az I. rendű vádlott nem volt ott a tárgyaláson, ügyvédje fellebbezett. A nő jelen volt, az ítéletet tudomásul vette.

Hársfalvi Ákos – Keszthelyi TV

Zalaegerszegi Törvényszék

Képek