Megtette hatását márciusi bő csapadék

2025. április 4. (péntek)

Kedvező a Balaton vízállása, a vízügyesek pedig további vízszintemelkedésre számítanak. A márciusi csapadék megtette hatását, folyamatosan magasodik a vízszint. A szakemberek szerint ilyenkor lehet megalapozni azt, hogy a nyári szezonra elég víz maradjon a tóban.

Április 4-én 112 cm volt a Balaton vízállása. Az elmúlt két hétben 5 cm-t emelkedett a vízszint. A gyarapodás a kiadós márciusi csapadéknak köszönhető. Csaknem 70 mm eső hullott a vízgyűjtő területre az elmúlt hónapban.  Nagy szükség volt erre, mert az enyhe, csapadékszegény télen csak lassú ütemben emelkedett a vízszint.

Vitorlázók, horgászok, hajósok, strandüzemeltetők mind árgus szemekkel figyelik, hogy áll a vízszint. A vízállás hatással van a turizmusra, a közlekedésre és a vízisportokra is. A téli, tavaszi időszak alapozza meg, hogy nyáron is legyen elég víz a tóban.

„Jön még az április, nagyon pozitívan állok elé, illetve jön a május és akkor talán visszakapjuk azt, amit szeretünk, azt a vízállást. Egyébként szerintem rendben van, ennél sokkal rosszabb időszakait megéltük már a víznek. Szerintem egy jó szezon lesz, aztán hogy milyen idő lesz hozzá, azt a főrendező rendezi” – nyilatkozta Rajnai István vitorlázó.

Tavasszal a szabályozási szint maximuma 120 cm a Balatonnál. Ez alatt semmilyen beavatkozás nem szükség a vízügyes szakemberektől. A magyar tenger fő tápláló vízfolyása a Zala, melynek vízgyűjtő területe a teljes vízgyűjtő terület 45%-a. Összesen 51 patak torkollik a tóba, fontos, hogy ezek a vízfolyások zavartalanok legyenek. A Vízügy szándéka, hogy minél több víz legyen nyáron a mederben.

„Én pozitívan nézek a kollégáimmal a jövőbe. A tó vízállása továbbra is emelkedni fog. A májusi időszakra 115 cm-re várjuk a vízállást. Úgy gondolom, ha az áprilist tekintjük, akkor az lehet akár csapadékban szeszélyes, de a május is hozhat nekünk még csapadékot, s a vízállás 115 cm-t el fogja érni, ha szerencsénk van és a csapadékok jó ütemben fognak érkezni, még magasabb is lehet a vízállás” – mondta televíziónknak Horváth Angéla, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója.

A Balaton felülete kereken 600 négyzetkilométer, víztömege mintegy 2 milliárd köbméter. Medrének kezelője, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. A vízkormányzásban nagy szerepe van a nyugat-dunántúli vízügyeseknek is, hisz ők kezelik a legfőbb táplálót, a Zalát és a Kis-Balaton.

Hársfalvi Ákos – Keszthelyi TV

Képek