Idén is zajlik a rendőrség Látni és látszani kampánya. Az akció keretében felhívják a figyelmet, hogy a közlekedésben résztvevőknek még nagyobb figyelmet kell szentelniük a láthatóságra. Ez nem csak az autósokra vonatkozik, hanem a motorosokra, kerékpárosokra, rolleresekre és gyalogosokra is. A fényvisszaverő eszközök, lámpák használata életet menthet.
Fényvisszaverő és láthatósági eszközöket, valamint világító berendezéseket mutatott stábunknak Dongó Norbert rendőr főtörzsőrmester. Láthatósági mellények, hátizsák, kerékpáros prizma, biciklikre való lámpák és fényvisszaverő karpánt is segíthet abban, hogy a közlekedés többi résztvevője könnyebben észrevegyen bennünket. A Keszthelyi Rendőrkapitányság baleset-megelőzési előadója hangsúlyozza, az őszi-téli időszakban még jobban kell figyelni a láthatóságra.
„A személygépjármű, illetve gépkocsikkal közlekedő járművezetők győződjenek meg elindulás előtt arról, hogy minden fényszórója, lámpája működik-e a gépjárműnek. Hogyha nem, akkor vigyük el, cseréltessük ki. Illetve a kerékpárosok ugyanúgy szereljék fel a kerékpárjaikat világítóberendezéssel, minél jobban láthatóak legyenek, használjanak láthatósági mellényt a kerékpárosok, a rolleresek is.”
Dongó Norbert arra is felhívta a figyelmet, hogy reggelente, ha bepárásodtak az autó ablakai, akkor addig ne induljunk el, amíg teljesen le nem töröltük azt. Ugyanez vonatkozik arra is, ha bejegesedtek az ablakok. Ne csak egy tenyérnyi helyen kaparjuk le a jeget, hanem a teljes felületről, ellenkező esetben sokkal nagyobb lesz a gépjárműben a holttér. A nappali menetfény használata sem ajánlott, hiszen az csak előre bocsát ki fényt, hátra nem, ezért biztonságosabb a tompított fényszóró használata. Az is nagyon fontos, hogy a gépjárművek mindkét oldalán működjön a lámpa. A Látni és látszani kampány része az is, hogy a rendőrség fokozott figyelmet fordít a világítóberendezések meglétére, illetve azok használatára.
„Hogyha olyannal találkoznak a kollégák, hogy „félszemű” a gépjármű, akkor van kezükben figyelmeztetés, helyszíni bírságolás, illetve feljelentési szankció. De a figyelmeztetést kultiválják elsősorban a kollégáim, mivel a mai gépjárműveknek sajnos olyan a fényszóró-berendezésük, hogy a helyszínen a kiégett égőt cserélni nem lehet és ehhez mindenképpen szakember szükséges.” – emelte ki az egyenruhás.
Most már érdemes a szélvédőmosó folyadékot is télire cserélni, hiszenez nem fagy rá az ablakokra, így ennek használata is hozzájárul ahhoz, hogy minél jobban kilássunk az autókból.
Lendvai Bianka – Keszthelyi TV