Oklevelet kapott a Zala Megye Népművészetéért Alapítvány

2024. november 26. (kedd)
KesztHelyi identitás

Rangos elismerést kapott a Zala Megye Népművészetéért Alapítvány. A kultúráért és innovációért felelős miniszter a Csoóri Sándor programban keretében adományozott elismerő oklevelet, amellyel az Alkotóházban folyó munkát díjazta. A Sopron utcai épületben öt szakkör működik, emellett pedig rendszeresen tartanak workshopokat, játszóházakat és nyári táborokat.

A babakészítő szakkör és tábor az egyik legnépszerűbb foglalkozás, amelyre az ország számos pontjáról érkeznek résztvevők. A munka mindig a babák megvarrásával kezdődik, ez sem egyszerű feladat, ezután viszont a népviseleteket kell elkészíteni. Ehhez rengeteg kutatómunkát végeznek a tagok azért, hogy a lehető legprecízebben, sok esetben a korabeli anyagok felhasználásával alkossák meg az öltözeteket. Az elismerés azonban a ház összes szakkörének, az ott dolgozó kézműveseknek és a tagoknak is szól.

„Azért a hagyományőrző, népművészetet megmentő és továbbadó munkáért kaptuk, amit itt az Alkotóházban végzünk. Ennek részei nem csak a szakkörök, tulajdonképpen öt szakkörünk van, hanem azon kívül a gyerekek, felnőttek felé játszóház, családi délután, aztán a nyári táboraink, a gyerektáboraink mind-mind olyan hely, ahol a népművészet valamilyen tevékenységét, vagy a gyerektáborokban általában komplexen többfélét tanítjuk azoknak, akik idejönnek hozzánk.” – tájékoztatott Molnárné Riskó Erzsébet babakészítő népi iparművész.

Az Alkotóházban már a karácsonyra készülnek, ehhez kapcsolódóan szerveztek játszóházat az érdeklődőknek. A téma a nemezelés volt, mécsestartót készíthettek a résztvevők. A gyapjúval való munka könnyen elsajátítható technika, és nagyon szép használati és dísztárgyakat lehet alkotni. Az Alkotóház szakkörvezetőinek kiemelt célja, hogy a fiatalokat is bevonják a tevékenységükbe, hiszen nagyon nagy szükség van az utánpótlásra.

„Régen természetes volt, hogy gyapjú, szalma, csuhé az emberek kezébe került és abból valamit alkottak, ma ezt gyárban készítik. Igazából ezekben a tevékenységekben azt tapasztalja meg az, aki idejön hozzánk, hogy bármelyikünk képes arra, hogy alkosson. Azon kívül pedig közben a tevékenység mindig csoportban történik, tehát van egy kontaktus más emberek felé.” – tette hozzá Molnárné Riskó Erzsébet.

Az idén jelentős felújításon esett át az Alkotóház, ez is a Csoóri Sándor programnak köszönhető. Megújult a tornác, és lefestették az ajtókat, ablakokat, és megújult a fatároló is. Emellett eszközökre, munkabérekre és foglalkozások szervezésére is jutott a pályázati pénzből.

Regman Karola – Keszthelyi TV

Képek