Olyan hittel szeressük hazánkat, mint II. Rákóczi Ferenc

2024. október 28. (hétfő)
KesztHelyi identitás

II. Rákóczi Ferencre és száműzött társai hamvainak hazahozatalára és újratemetésére emlékezett meg a Keszthelyi Nemzeti Kör, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, valamint a Rákóczi Szövetség tagjai. A programon elhangzott Csurka István József Attila-díjas író, dramaturg, politikus 2003-as beszédének egy részlete is, melyben Rákócziról emlékezett meg. A Székely Nemzeti Tanács felhívásához is csatlakoztak a jelenlévők, így a Székelyföld Autonómiájának Napjáról is beszéltek.

II. Rákóczi Ferenc a meg nem alkuvás, a szolgálat, a haza- és Isten-szeretet csodája, egyedülállósága, a keresztény Európa első komoly szociális érzékenységgel megáldott nagyura. Csurka István 2003-as augusztus 20-i beszédéből idéztek a megemlékezésen. Minden évben választanak valakit, akinek mondanivalójának aktualitása van. A korábban elhangzott beszédben hangsúlyozták, olyan hittel kell szeretnünk hazánkat, népünket és szabadságunkat, mint II. Rákóczi Ferenc. A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, a Rákóczi Szövetség és a Nemzeti Kör minden évben tart ünnepséget október végén a fejedelem, valamint társai tiszteletére. 1906-ban ugyanis ekkor hozhatták haza a szabadságharc száműzötteinek hamvait, hogy újratemethessék őket.

„Rákóczi Ferenc, a fia, Rákóczi József, édesanyja Zrínyi Ilona, Bercsényi Miklós, felesége Csáky Krisztina, természetesen Thököly Imre, aki Zrínyi Ilona második férje volt. Illetve Sibrik Miklós és Eszterházy Antal. Őket hozta haza a szerelvény, őket sikerült újratemetni Magyarországon.” – mondta el Krupla Zoltán szervező, egyesületi tag.

Az eseményen versek, énekek is felcsendültek a megemlékező beszédek mellett. A Rákóczi téri programon ebben az évben is csatlakoztak a Székely Nemzeti Tanács felhívásához, a Székely Autonómia Napjára is emlékeztek. Elhangzott, a máglyák jelzőtüzek, hogy békés eszközökkel, a jog és a demokrácia útján haladva mutassanak példát a világnak, hogy miként kell megőrizni a békét és a biztonságot. A Rákóczi szobor előtt két fáklya szimbolizálta az őrtüzeket a székelységgel való szolidaritás jeleként.

„A történelmünk ezt kívánja, hogy emlékezzünk a nagy magyarjainkra. Többek között itt a Rákóczi Ferencre is. Azért kell megtartanunk ezeket az ünnepeket, hogy megőrizhessük a magyarságunkat.” – osztotta meg Simon Nándorné.

A rendezvényen mindenki elhelyezhette koszorúját, valamint mécsesét a szobor lábánál.

Lendvai Bianka – Keszthelyi TV

Képek