Idén is meghirdette a Szép magyar beszéd versenyt a Kazinczy-díj Alapítvány és a Petőfi Kulturális Ügynökség. A területi versenyre 15-en jelentkeztek, betegség miatt 13-an tudtak megjelenni. Számos magyar író tollából származó részletet olvastak fel a diákok, a kötelező pedig Lengyel Dénes és Kováts Dániel műve volt.
A verseny kezdete előtt bontották ki a kötelező szöveget tartalmazó borítékot a zsűri tagjai. A három-három részlet közül Lengyel Dénes és Kováts Dániel műveit választották ki, ezekre 10-10 percük volt felkészülni a tanulóknak.
A Daloskedvűek csoportja nyitotta meg a versenyt. Az információk átadását követően az 5-6 osztályosok kezdhették meg a megmérettetést. Szabó Magda, Nógrádi Gábor, Nagy Lajos és Fekete István műveiből is olvastak fel a tanulók.
Sasvár Adél, a Gersei Pethő Általános Iskola tanulója Fekete István Barangolások című írásának részletét mutatta be a zsűrinek.
„125 évvel ezelőtt született és ez évfordulói megemlékezésszerűségként lehetett felfogni. Legalábbis számomra ez volt.”
A háromtagú zsűri több szempontot is figyelembevett az értékelésnél, mint a szöveghűség, kiejtés vagy a megfelelő tagolás.
„Az a tapasztalat, hogy ebben a felgyorsult világban, amikor ennyi digitális anyagot fogyasztanak a gyerekek és nem feltétlenül az olvasott szövegről beszélek, hanem a vizuális tartalomról, bizony félreolvas, esetleg kihagy szavakat, ez nagyon gyakran előfordul.” – ismertette Kalapos István, a zsűri elnöke.
A verseny területi fordulóját évek óta a Csány-Szendrey Általános Iskola szervezi és bonyolítja le. 15 nevező volt.
„Azért ilyen csekély a jelentkezők száma, mert a verseny kettő korcsoportban zajlik és korcsoportonként az alapítvány kiírása szerint 1-1 tanuló képviselheti az adott intézményt. Létszámbővítéssel élünk, amikor párhuzamos osztályok vannak, 3-4 párhuzamos osztállyal dolgozó évfolyamon két tanulót is fogadunk az 5-6-os, illetve a 7-8-os korcsoportból.” – mondta el Ancsa-Molnár Beáta főszervező.
A résztvevők csak eredeti, magyar, 20-21. századi prózai stílusban megírt művet választhattak. Ez nem tartalmazhatott párbeszédet, sem régies, sem kevéssé ismert idegen szavakat. Ez a versenyforma az ifjúság anyanyelvi nevelését, a beszédkultúra javítását szolgálja.
„A verseny gondozója a Kazinczy-díj Alapítvány. Az alapítvány célja, hogy a magyar nyelv ápolása érdekében igényes, kulturált és kifejező magyar beszédre ösztönözze a színművészeket, a média szereplőit és a felnövekvő magyar ifjúságot.” – fogalmazott Dósa Zsolt főigazgató.
A területi fordulót követően a regionális megmérettetésre jutnak a legjobbak Balatonboglárra. A versenyt április 3. és 5-e között tartják.
Lendvai Bianka – Keszthelyi TV