Szőttesekből nyílt kiállítás a Balatoni Múzeumban

2024. szeptember 17. (kedd)

A Balatoni Múzeum néprajzi gyűjteményéből nyílt meg az a kiállítás, amely a válogatott szőtteseket mutatja be. A régen hosszú hetek munkáját igénylő lenből készült ruhák, háztartásban használatos terítők, zsákok és konyhai falvédők idézik a múltat.

Dunántúli takácsszőttesekből és háziasszonyok munkájából válogattak a Balatoni Múzeum legújabb kiállítására. Az intézmény néprajzi gyűjteményének darabjai az egykori paraszti élet mindennapjairól mesélnek. A kiállított szőtteseken keresztül. Azt is bemutatják, hogy a magyar parasztság életében jelentős szerepet töltött be  a kender és a len finom rostjainak fonallá fonása és annak textillé szövése. A kendervászon alapon fehér vagy piros fonallal készült munkák a háztartásokban és a gazdaságban egyaránt használatosak voltak. A Balatoni Múzeum néprajzosa azt mutatja, hogy különleges darab is bekerült a múzeum gyűjtőterületéről. A széles körben használható textíliák elsősorban Zalavár és a Kis-Balaton környékéről származnak.

„Ez egy liszteszsák vagy ellátmányos zsák, amit a kivonuló németek hagytak itt és nagyon sokáig használta még egy zalavári család liszteszsákként. Terményeket tároltak benne. Nagyon érdekes. Az különlegessége, hogy rajta van a náci birodalomnak a birodalmi sas jelképe és a horogkereszt.”- mondta el Csüllög Zsófia néprajzos-muzeológus.

A textilek között találunk paraszti viseleteket. Parasztinget, gatyát. A konyhában található abroszokat, rétesabroszt és  terítőt. Függönyöket és az elmaradhatatlan falvédőket, amik ma már a csempék világában nem találhatóak meg a konyhákban. A hímzett – nagyanyáink, dédanyáink konyháját díszítő falvédők – életképeket ábrázolnak és érzelmes vagy humoros tartalommal bírnak. Sokaknak a gyermekkort idézik.

„Az én korosztályom még gyerekként találkozhatott ezekkel a textilekkel. Leginkább természetesen a konyhában.Hiszen a falon még ott voltak ezek az érdekes, különleges feliratú faliterítők. Úgyhogy ezért is meg egyébként is, amikor először beléptem a terembe, olyan kellemes érzés fogott el. Olyan otthonos ez az egész kiállítás. Ritkán van ilyen érzése az embernek. Ez most így megfogott engem.”- nyilatkozott Németh Péter a múzeum igazgatója.

A néprajzi gyűjtemény darabjait 2025.február 1-ig láthatja a közönség a Balatoni Múzeumban.

Hegedüs Éva – Keszthelyi Televízió

Képek