Varázskör Júlia bölcsőjénél

2025. január 3. (péntek)
KesztHelyi identitás

2024-ben is megünnepelték szülőházánál Szendrey Júlia születésnapját. December 29-én felolvasással, tárlatvezetéssel, beszélgetéssel várták a látogatókat. A Varázskör Júlia bölcsőjénél elnevezésű 12 órás eseményt harmadízben rendezték meg. Az egész napos programsorozaton 146-an vettek részt.

196 éve született Szendrey Júlia. 1828. december 29-én ebben az épületben látta meg a napvilágot Petőfi múzsája. Ahogy a korábbi években, most is koszorúzással tisztelegtek Júlia előtt. Kendeh Gusztáv alpolgármester, dr. Szabó Péter campusfőigazgató-helyettes és a Szendrey Emlékház képviseletében Szanati Angéla hajtott főt.

A felolvasás mellett tárlatvezetéssel várták a vendégeket. Az emlékház évzáró programja iránt nagy volt az érdeklődés. Így volt egész évben is.

„2024-ben nagyon sok, nagyon jó rendezvényünk volt. Nagyon pozitív, hogy az egyetem maximálisan az emlékház fejlesztése, további bővítése mellett áll. Ez egy nagyon nagy öröm a számunkra, hogy látnak fantáziát ebben az emlékhelyben. Nagyon jól sikerült évünk volt, olyan 1400-1500 körüli látogatószámmal. Folyamatos elfoglaltság, de ez egy örömteli elfoglaltság nekünk” – nyilatkozta dr. Lukács Gábor egyetemi docens, a Szendrey Emlékház gondozója

A Szendrey-majorban található épületben 2023-ig emlékszoba működött, majd emlékházzá bővült a létesítmény. A fejlesztések sora nem áll meg. A keleti oldalon három termet szeretnének renoválni. Múzeumpedagógiai foglalkoztatót, mosdót és közösségi teret létesítenek. A villamoshálózat fejlesztése mellett elektromos fűtést is létesíteni kívánnak. Mindemellett folyamatosan rendezik majd a programokat is.

„Szendrey Ignác 225. születési évfordulója, illetve Petőfi öccsének, Petőfi Istvánnak a gazdatisztnek és Sass Károlynak, Petőfi násznagyának, a Georgikonon végzett Sass Károly születésének 200 évfordulója. Erre fogjuk felszőni a programjainkat. Természetesen a már meglévő programok továbbra is futni fognak: meg fogjuk tartani a Múzeumok Éjszakáját, Örökség napokat, Múzeumok Majálisát, amit csak tudunk, mindent. És reméljük, hogy idén is legalább annyian fognak érkezni, mint tavaly” – tette hozzá Lukács Gábor.

Szendrey Júliát a legtöbben Petőfi feleségeként azonosítják, de irodalmi munkássága is kiemelkedő volt. Kiváló német nyelvtudásának köszönhetően műfordítással is foglalkozott. Ő fordította le először magyarra Andersen meséit. 2025-ben ez is az emlékház fókuszában lesz.

Szanati Angéla egyetemi tanársegéd: „Andersenhez úgy foguk kapcsolódni 2025-ben, hogy maga a szerző, a dán meseíró 1805-ben született, így lesz egy kerek évfordulója. Április 2-án, a mesekönyvek világnapján fogunk rendezni egy Andersen-Szendrey Júlia napot.”

Az emlékház gondozói nemcsak Keszthelyen tisztelegtek Júlia előtt. December 28-án a Kerepesi úti temetőben a Petőfi-család, illetve Júlia gyermekeinek, édesapjának és testvérének sírjánál is gyertyát gyújtottak.

Hársfalvi Ákos – Keszthelyi TV

Képek