A legtöbb helyen már arattak Zalában, báláztak is. Bár a tavalyi aszályos év szerencsére nem ismétlődött meg, mégis sok esetben csak közepes a termésátlag. A búza mennyiségével azonban nincs probléma, sok helyen kifejezetten jó a termésátlag.
A Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem program évről évre népszerűbb. Még a legproblémásabb időben is azon vannak a hazai gazdák, hogy segítsenek a rászorulókon. Tavaly Zalából mintegy 40 tonna terményt ajánlottak fel. Határon túl is kapnak adománylisztet a nélkülözők. Zala vármegyében is részesültek belőle. A búzaszentelő ünnepségen Sabján Krisztián a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Zala vármegyei elnöke az ő üzeneteiket tolmácsolta.
„A székhely és tagintézmények között is kiosztásra kerültek a lisztek. Októbertől kezdődően az ünnepekhez kapcsolódó formákat készítettek belőle a gyerekek, amiket aztán el is tudtak fogyasztani. Így a gyerekek készíthettek és el is fogyaszthattak libalinzert, Márton-tallért, karácsonyi mézessüteményeket, valamint húsvéti tojás és nyuszisütit. Nagy segítség volt az intézménynek ez a lisztadomány.”
A programon Horváth Vivien, a Magyarok Kenyere Nonprofit Kft ügyvezetője elmondta, a 15 millió búzaszem már sokkal többről szól, mint a búzagyűjtésről. Mint fogalmazott, a szentelésekkor ünnepelni gyűlnek össze a résztvevők.
„Tavalyi évben is 1000 tonna búzát sikerült így összegyűjtenünk, nagyjából 600 tonna lisztet mozgattunk meg, ami azt gondolom, hogy hatalmas teljesítmény egy aszályos évben. Idén már elmondhatom, hogy több kamion felajánlás is érkezett a programhoz, amik úton vannak országhatáron és innen túl a malmokba. És engedjék meg, hogy külön köszönetet mondjak a zalai malomnak. Hiszen az a megtiszteltetés érte a programot, hogy nemcsak a gazdák fognak össze a bajban, hanem a vármegyék is, így a Somogy vármegyei gyűjtés eredményeit is úgy néz ki, hogy a helyi malom fogja ellátni.”
Király László a malom ügyvezető igazgatója kiemelte, a búzát ők életnek nevezik, nagy öröm nekik, hogy a rászorulóknak életet csepegtethetnek.
Süle Katalin köszönetét fejezte ki a gazdáknak, akik évről évre megmutatják, hogy milyen összefogásra képesek. A mezőgazdasági dolgozók nagy tiszteletet érdemelnek, hiszen nekik köszönhetően van mit az asztalra tenni. A programnak hála a nélkülözőknek is.
„Elmondjuk minden évben, hogy ez a program az összetartozásról szól, ez a közösségünkről szól, a 15 millió magyarról szól. De talán nem tudjuk elégszer hangsúlyozni, hogy nekünk gazdálkodóknak ez egy kicsit többet jelent. Ahogy mi a szívünket itt hagyjuk, ahogy mi a szívünket adjuk, ők a teljes lényüket adják ehhez a programhoz. A hitüket, a lelküket, a szívüket, a kétkezi munkájukat. Azt gondolom, hogy mi, akik gazdálkodunk, nem lehetünk elég büszkék a gazdatársadalomra.”
A búzaszentelő ünnepségen a történelmi egyházak képviselői megáldották a gabonát, valamint a liszteket és kérték a Jó Istent, hogy áldja meg a felajánlókat és azokat is, akik majd fogyasztanak az ajándékból. A búzaadományokat az őszi adományozó ünnepség kezdetéig várják a gyűjtőpontokon. Zalában Zalaszentgróton, Csömödéren, Nagykanizsán, Zalaszentivánon, Letenyén és Keszthelyen is le lehet ezeket adni.
Lendvai Bianka – Keszthelyi TV