Több helyi adót is emelni kényszerül az önkormányzat. A kormány felé nőnek a befizetési kötelezettségek, ezért kellett meghozni ezt a döntést a mai testületi ülésen. A tanácskozáson több mint 22 napirendet tárgyaltak. Intézményi átvilágításról, lakásfelújításokról, szociális lakások bérleti szerződéséről is döntöttek. Az új városvezetés célja, hogy átvizsgálják a városszerkezeti működést.
Az ülés kiemelt napirendje volt a helyi adórendelet módosítása. A környékbeli településekkel összhangban emelik az idegenforgalmi adót 650-ről 800 forintra, de a kommunális- és az építményadót is növelik.
Kovács Viktória alpolgármester azt mondta: az önkormányzat kényszerhelyzetben van, ugyanis a központi költségvetésbe fizetendő szolidaritási hozzájárulást 104 millió forinttal megemelték, illetve az iparűzési adóból is plafont vezettek be: „Bizonyos kedvezményeket kivezettünk, de természetesen mindenképpen szem előtt tartva azt, hogy a helyben lakókat a lehető legkevésbé terheljük. A kommunális adónál a 80 négyzetméter alatti, ahol nagy az alapterület, az ipari adózóknál egy picit sávosabban, elszórtabban, de ott is egy pici emelést meg kellett, hogy tegyünk. Az előző években volt egy 50 és 33 százalékos emelés, ezt mi most 10 százalékra mérsékeltük. A kormányzati előírások adóemelésben 17,6 százalékot engedtek volna meg.”
Az ülésen elhangzott, évek óta nem történt meg a rendelet átfogó, strukturális változtatása. Később ez is szándéka a testületnek. Az ellenzéki képviselők több pontban vitatták a döntést. Tóth Gergely polgármester azt mondta, meg kellett hozni ezt a népszerűtlen intézkedést a költségvetés érdekében.
A képviselők arról is döntöttek, hogy az önkormányzati cégek után, a helyi intézményeket is átvilágítják.
„Az előző évek tapasztalata az, hogy vannak olyan feladatkörök, amik bizonyos cégek és intézményeink között mindig átszervezésre kerültek, most ezt szeretnénk racionalizálni, mind gazdaságossági, mind szakmai szempontok alapján. Ezért kértünk fel embereket, akik munkájukat ingyen és térítés nélkül vállalják, hogy ezt az átvilágítást végezzék el”- tette hozzá az alpolgármester.
Egyhangúlag döntött arról a testület, hogy Keszthelynek közös hivatala lesz Zalaszántóval és Vindornyalakkal. Más települési hivatalok változása miatt fogadta be Keszthely a két községet.
Dr. Tóth Gergely polgármester: „Beszéltem a kollégákkal, mi befogadtuk nagy szeretettel őket. Lesz ott néhány emberünk, ez a hivatalnak némi plusz munkát jelent, de azt gondolom, hogy a térségi együttműködésről nem csak prédikálni kell, hanem azt meg is valósítani.”
Kórházzal kapcsolatos fejlemény, hogy az Országos Kórház Főigazgatót egyeztetésre hívták, a visszajelzés szerint december első hetében képviseli magát a fenntartói szerv. Közös kórházbejárásra készülnek.
Egyeztetések kezdődtek a szállodákkal, nagy foglalkozatókkal, a gazdasági élet főbb szereplőivel. A MOHU képviselőivel is találkozott a városvezetés.
„Reméljük, hogy egy éven belül egy modern hulladékudvart tudunk építeni, építtetni ide. Ehhez ajánlottunk négy helyszínt, most ők vizsgálják. Beszélünk a HUSZ-al, a KETÉH-el és próbáljuk ezt az egész hulladékügyet is megnyugtatóan rendezni” – számolt be a polgármester.
Kiírták a pályázatot a Keszthelyi TV ügyvezetésére. Szeretnék a mostani magas színvonalat emelni és erősebb térségi szerepet adni a médiumnak.
A polgármester beszámolt arról, hogy jövő héten egyeztetik a 8,5 milliárd forint értékű TOP Plusz fejlesztéseket, hogy márciusban beadhassák a pályázatokat. Hangsúlyozta, keményen dolgoznak, hogy tájékozott, jó döntéseket hozzanak és jó irányba menjen Keszthely, a szelíd fejlődés felé.
Hársfalvi Ákos – Keszthelyi TV