Idén is megtartották a Carolus – a Cserszegi meg a többiek című rendezvényt a Georgikon Majortörténeti Kiállítóhelyen. Károly-nap alkalmából minden évben különleges megemlékezést tartanak a szőlőnemesítés hazai ikonja, dr. Bakonyi Károly tiszteletére. Az eseményen olyan borokat és pálinkákat mutattak be, amelyek az általa nemesített szőlőkből készültek, ezzel is emléket állítva a neves szakember előtt. A szívből jövő tisztelet és az örökség, amelyet maga után hagyott, tovább él a szőlőhegyeken és a borospincékben.
A Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely és a Keszthelyi Városvédő Egyesület Károly-nap alkalmából immár hagyományosan exkluzív borkóstoló keretében emlékezett meg dr. Bakonyi Károlyról. A szőlőnemesítő neve egyet jelent a minőségi nemesítéssel Magyarországon. Évente rendezvények sora emlékezik meg a munkásságáról, ami máig ható eredményeket hozott a borászat számára. A rendezvényen dr. Bakonyi Károly fia, valamint lánya is részt vett. „Én nagyon örülök neki, hogy pontosan Károly-napon tudunk édesapámról újra megemlékezni. 14 éve már nincsen közöttünk és azóta is nagyon sok rendezvény van. A szívemet melengeti, hogy így még a szakma is és az emberek is még emlékeznek rá, az ő tevékenységére” – vélekedett a híres szőlőnemesítő lánya, Bakonyi Judit.
Az eseményre különleges borokat és pálinkákat hoztak. Olyan italokat, amelyek a Dr. Bakonyi Károly által nemesített szőlőfajtákból készültek. A megemlékezés minden évben más-más borásszal történik, idén Koczor Kálmán Balatonfüredről hozta el a keszthelyi szakember által nemesített szőlőből készült nedűit. „Nélkülözhetetlen, hogy az olaszrizlinget ne osszuk be, hiszen a Karcsi bácsi kezdte el az olaszrizlingnek a klónszelekcióját. Nekem volt szerencsém megismerkedni a nemesítés időszakában a Rozáliával, ami a Piros Tramini és az olaszrizling keresztezése. Én ezt a két fajtát hoztam. A Rozáliából hoztam három évjáratot, az olaszrizlingből meg egyet, mert hát az olaszrizling azért mindenki előtt sokkal ismertebb, mint a Rozália” – árulta el a kertész szakmérnök.
A szervezők számára a szőlőnemesítő példamutató élete és munkája mindörökké inspiráció marad. Komoróczi Lajos társszervező, a Keszthelyi Városvédő Egyesület tagja elmondta: „Én nagyon boldog vagyok, hogy vele egy korban élhettem. Én ismertem őt, engem még tanított az egyetemen is. Az a példaértékű kutatómunka és az a példaértékű emberi életút, ami Karcsi bácsi mögött állt, úgy gondolom, mindenképpen predesztinálta őt arra, hogy egy ilyen rendezvény keretén belül megemlékezzünk rá.”
Dr. Bakonyi Károly emléke tovább él a szőlőtőkék és boros palackok által, így a magyar borászat világszínvonalú örökségeként marad meg minden borász és borkedvelő számára.
Tüskés Balázs – Keszthelyi Televízió