A Magyar Műhely ötven évéről

2012. május 14. (hétfő)

Bujdosó Alpár, Nagy Pál és Papp Tibor alapító-szerkesztők részvételével „Ötven éves a Magyar Műhely” címmel tartottak irodalmi estet hétfőn a keszthelyi Fejér György Városi Könyvtárban. A rendezvényen – melyen zenei műsort adott Burián Zsófia és Alföldi Nelly – Tar Ferenc beszélgetett a vendégekkel, akik Bécsből és Párizsból érkeztek Keszthelyre.

Elmondták, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc után kényszerből távoztak Magyarországról, ahol halálbüntetés várt volna rájuk. Az ifjú művészek a Magyar Műhely című folyóiratot 1962-ben alapították, az irodalmi, kritikai és művészeti lap első szám Párizsban jelent meg. A szerkesztők úgy látták, hogy a magyar irodalom súlypontja Magyarországon van, de irodalmuk határoktól függően egységes, ezért magyar írók művei is helyet kaptak a kiadványaikban. A lap terjesztése nem volt egyszerű, mint elmesélték, sokszor úgy kellett hazacsempészni a példányokat Magyarországra. 1972-től kezdődően franciaországi, ausztriai és magyarországi irodalmi találkozókon rendszeresen megvitatták az aktuális témákat, e rendezvények jelentették az első igazi kapcsolatot a hazai és külföldi irodalmi közegek között. 1989-ben a szerkesztők hazatelepítették a lapot Budapestre.

Az alapítás emlékére Budapesten kétnapos konferenciát tartottak, kiállítással és koncerttel. Keszthelyen a Magyar Műhely szerkesztői az idők során háromszor is tartottak már irodalmi találkozót, ápolva a magyar nyelvet és irodalmat.

(forrás: Monitor www.monitormagazin.hu, fotó: Szeiler Gábor)