Csengey Dénes, az eszmék és irodalom elhivatott képviselője

2024. december 14. (szombat)

Csengey Dénesről jelent meg egy minikönyv, amelyet a Fejér György Városi Könyvtárban mutattak be az érdeklődőknek. Egy hiánypótló kiadvány ez – már csak azért is, mert a szerző szerint nem sok írás foglalkozik az egykori irodalmár-politikus munkásságával. Szemes Péter szerint bár Keszthely több módon kifejezi tiszteletét, több figyelmet érdemel a Magyar Demokrata Fórum alapítója.

“Utak a szabadsághoz” címmel jelent meg Csengey Dénesről egy, a monográfiák igényével írt könyv. A kötetben bibliográfikusan jelennek meg az író és politikus elbeszélései, novellái, regényei, esszéi. Az utókor elsősorban irodalmárnak tartja – annak ellenére, hogy a politikában is jelentős szerepet játszott. A Fejér György Városi Könyvtárban volt felesége és tisztelői jelentek meg a bemutatón.

Bajzikné Panni ismert amatőr versíró is érdelődőként érkezett a rendezvényre. Így vélekedett: „Csengey Dénesről szóló mai visszaemlékezés az én véleményem szerint egy nagyon szép gesztus. Magának ennek a kiadványnak a megjelentetése is őrizni fogja a személyét. Őrizni fogja a munkásságát, akár a város, akár a politikai életben tette. Keszthelyhez nyilvánvalóan azért is kötődik, mert itt élt a családjával. Tudunk arról, hogy milyen munkássága volt az irodalom terén.”

A könyvbemutatón Németh István Péter beszélgetett a friss szerzemény írójával, Szemes Péterrel. Csengey Dénes a rendszerváltás időszakának egyik kiemelkedő alakja, aki íróként, költőként, valamint politikusként is maradandót alkotott. “Csengey Dénes esetében a szavak és a tettek, a szépírás és a politikai gondolatok harmonikusan egymásba fonódtak” – így fogalmazott az irodalomtörténész. Németh István Péter így fogalmazott: „Szemes Péter elemzi azokat az irodalmi értékeket, amiket Csengey Dénes megalkotott és az eszményeit a legpontosabban kifejezhette. Nincs félreértés, nem lehet így vagy úgy magyarázni, mert ezek tényleg remekművek. Mind a novellák, mind a dalszövegek, mind pedig az esszék a mai napig érvényes gondolatok. Nem csak, hogy a gondolatok érvényesek, művészi igénnyel megalkotott szövegek ezek.”

A szerző szerint a könyvecske hiánypótló lehet, mivel Csengey Dénesről nem sok irodalmi alkotás emlékezik meg. Szemes Péter műve kifejezetten Csengey életművére koncentrál. Az olvasó megismerheti mind a költői, mind a közéleti oldalát – előtérbe helyezve a Keszthelyhez fűződő ragaszkodását. „Nagyon fiatalon ellobbant életének azért egy nagyon fontos szakaszát itt töltötte el Keszthelyen. Nagy öröm volt látni, hogy az írásaiban is többször megjelölte helyszínként Keszthelyt. Én azt gondolom, hogy ez egy kölcsönös kapcsolat. A város befogadta az írót és az író a szívébe zárta a városát. Azt hiszem, hogy fontos feladat az, hogy az ő emlékezetét megfelelő mértékben gondozza és ápolja a város. Ez a kötet is ezt próbálta segíteni a maga eszközeivel” – mondta el Csengeyről és a könyvről a szerző, Szemes Péter.

Csengey Dénes Keszthelyen szellemi menedékre talált. 1991-ben bekövetkezett hirtelen halála megrázta az irodalmi és politikai közösséget. Nagyon sok írása végén megtalálható az utalás arra, hogy a gondolatok a városban születtek meg.

Tüskés Balázs – Keszthelyi Televízió

Képek