A történelméhez méltó, mégis korszerű és fenntartható terveket készített a mosóházról egy keszthelyi születésű fiatal építész. A gyenesdiási Péczeli Panna a kastély szomszédságában álló épületet és környezetét személyes kötődés és lokálpatriotizmus miatt választotta diplomatervének. Az 1771-ben épült épület a Festetics-örökség fontos eleme. Jelentős uradalmi és városi személyek otthona volt. A köznyelv a közelben eredő Büdös árok közelsége miatt nevezhette el az udvarbíró házát mosóháznak.
Üzletként, kulturális szálláshelyként és kézműves műhelyként keltette életre terveiben a mosóházat Péczeli Panna. A keszthelyi születésű gyenesdiási építésznek fontos volt, hogy egy szívének kedves helyszínnel foglalkozzon. Helyi építészek javasolták neki Hofstadter Kristóf uradalmi építész 18. században megvalósult lakóépületét, amit a köznyelv mosóháznak hív.
„Azt szerettem volna megmutatni, hogy egy régi épület, a városhoz tartozó régi helyszín hogyan válhat hasznosíthatóvá korszerű hozzányúlásokkal, korszerű gondolatokkal és mégis maradhat jelen a régi, de kicsit új köntösben” – nyilatkozta Péczeli Panna.
A Budapesten dolgozó építésznek fontos volt, hogy olyan épületegyüttes alakuljon itt ki, ami újra visszahozza a város vérkeringésébe a mosóházat. A meglévő épület földszintjére regionális üzletet, pincéjébe látványtárat, tetőterébe kulturális szálláshelyet tervezett. A ma parkolóként hasznosított udvar északi részén gazdasági épületek álltak, helyükre kézműves mesterek nyitott műhelyházait álmodta meg, mindezt úgy, hogy illeszkedjenek a városképbe. A terület keleti részén lévő egykori díszkert helyére városi közkertet képzelt el. A jelenlegi főbejárat mellett további két oldalon nyitná meg a területet a fiatal építész.
„Fontos volt a funkcionális elemzés, de az is hogy régen mi történt itt, mi volt ezen a telken, illetve hogy jelenleg mi működik. Mivel régen lakófunkciót látott el és a régi kataszteri térképről kiderült, hogy díszkert is volt a telken, illetve jelenleg – legjobb tudomásom szerint – fazekasműhely működik, amiben kisgyerekként én is részt vettem. Fontos volt, hogy a kézművesség is megjelenjen, vagy az alkotótevékenység.”
Műegyetemi tanulmányait zárta a diplomatervével Panna. A bírálók és szakmabeli ismerősei is pozitívan fogadták a munkáját. A tervvel nem csak a burjánzó turizmust, hanem a helyi lakosságot is szeretné kiszolgálni, kikapcsolódási és ismeretszerzési lehetőséget biztosítani.
A mosóházban jelenleg is működik a művelődési központ kerámia szakköre, illetve raktárként funkcionál a műemléki védelem alatt álló épület.
Péczeli Panna diplomaterve megtalálható az Építészfórumon
Hársfalvi Ákos – Keszthelyi TV