Elkezdődött az őszi virágosítás

2024. október 9. (szerda)

Megkezdte a VÜZ Kft, közterület fenntartó vállalt az őszi ültetést a város közterein. Mintegy kétmillió forint értékben ültetnek ki több, mint tízezer árvácskát, hagymás virágot.

Ládák, virággyűjtők állnak a keszthelyi Fő téren. A VÜZ Kft.tizenöt dolgozója dolgozik a területen. Ahogy az elmúlt években is, úgy 2024-ben is a hideg beállta előtt végzik el a virágosítást a város  közterein. Az ősz elején megújítják a virágágyásokat. A díszágyásokat gondosan megtervezték és geometriai alakzatokban ültetett virágok kerülnek az előkészített talajba. „Szeptember végén már elkezdődnek a hidegebb időszakok,8-10 fokok éjszakánként, ez már megviseli az egynyári növényeket. De még azt is kibírják. Akik errefelé jártak az elmúlt héten, talán még látták, hogy nagyon szép állapotban voltak a Fő tér környékén és mindenhol. A Balaton-parton az ágyak. Elég jól kibírták a nagy meleget és a kezdődő hűvös időszakokat. Viszont a fagyokat nem bírják ki. A fagyok előtt másféle növényeket kell beültetnünk az ágyakba,mégpedig úgy, hogy a fagyok előtt begyökerezzenek.”- adott tájékoztatást Laczkó Mária a VÜZ Keszthelyi Városüzemeltető Egyszemélyes Nonprofit Kft. igazgatója.

Az ültetéshez 10-15 fokos hőmérséklet re van szükség. Hidegben a növények nem tudnak a talajba begyökerezni. Ahhoz, hogy virág átvészelje a téli fagyokat a gyökérzetnek meg kell erősödni. Olyan virágot kell választani, ami a fagy utáni kiengedett talajból is tud nedvességet szívni.”Árvácskát ültetünk mindenhova. Több féle növényt lehetne választani az úgynevezett kétnyári palánták közül. Lehetne pl. százszorszépeket ültetni vagy nyári violákat, amiknek milyenkor van az ültetési időszaka,de azért nem választom ezeket a fajokat mert nem mindig virágoznak. S az árvácskák közül is van egy csomó olyan fajtatípus ami a amikor nincs virágok a téli fényszegény időszakokban vagy amikor nagyon párás az időjárás, akkor  a gombabetegségek elviszik a virágot róla. Vannak bizonyos időszakok, a amikor nincs virágok az ágyban.”- mondta Laczkó Mária.

Tizenegyezer virág,kilenc színben, kisvirágú párnás típusú árvácska, valamint tulipán és nárcisz kerül kiültetésre a napokban. A város beszerzési eljárást indított és több minőségi kertészetet megversenyeztetett a kedvezőbb vásárlás érdekében. Az árversenyt egy felsőpáhoki kertészet nyerte meg, ahol közel kétmillió forintban vásárolták meg a növényeket .

Hegedüs Éva – Keszthelyi Televízió