Újratervezés – Múzeumok új utakon címmel tartottak szakmai napot a Georgikon Majortörténeti Kiállítóhelyen. Az eseményre a környező múzeumok vezetőit hívták meg, akik a pandémia utáni működésükről, a digitalizáció adta lehetőségekről és a kiállítóhelyek jövőjéről beszéltek.
A Balatoni Múzeum már a COVID előtt is nagy hangsúlyt fektetett a digitalizációra. Alkalmazást fejlesztettek, ahol a gyerekek játékos formában járhatják végig a kiállítást, a pandémia idején pedig online igyekeztek elérni a látogatókat. Kiemelt terület a múzeumpedagógia is. Legutóbb madártojás kiállítást nyitottak, amelyhez kapcsolódóan számos foglalkozást szerveznek, de a tárlatnak több interaktív része is van. Az intézmények vezetői úgy látják, a digitális technika továbbra is nagyon sok lehetőséget tartogat.
„Ha lehetővé tesszük, hogy az előadást online, élőben nézzék, ahhoz számos ember kapcsolódhat, és az a tapasztalatunk, hogy sokan is kapcsolódtak, hiszen a COVID idején is voltak olyan előadásaink, ahol egy színháznyi nézőteret betöltöttünk. Például Tamáska Orsolya Keszthely-Fenékpuszta előadására több mint 400-an kapcsolódtak be online. De ha ezeket az előadásokat fennhagyjuk az interneten, ugye időben is kitágítjuk ezt a teret, és ezt az előadást most már több ezren megnézték, és kapcsolódtak hozzá, és azóta is tesznek fel kérdéseket, és válaszoljuk meg.” – tájékoztatott Havasi Bálint, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója.
Szintén a Balatoni Múzeum volt az, aki a Keszthely-Fenékpuszta kiállítást a digitális térbe költöztette még 2021-ben. Az online tér jó lehetőséget biztosít arra, hogy a múzeumok minél szélesebb közönséget érjenek el. Ráadásul ez a fiatalok terepe, így őket is könnyebb megszólítani és behívni az intézménybe. A szakmai napon jól látszott, hogy minden kiállítóhelynek más-más szegmens a fontos, és azokat próbálják erősíteni. A Majormúzeum már nem először szervezte meg a programot, ahová zalai és veszprémi múzeumvezetők érkeztek.
„Most az Újratervezés – Múzeumok új utakon a témánk. Azzal a kéréssel fordultam az előadóinkhoz, hogy a COVID óta eltelt időszak változásait értékeljék, nézzük meg, hogy milyen új szolgáltatásokkal bővültek a kulturális intézmények, hogyan hatottak ránk a változások a látogatószám tekintetében, illetve milyen új dolgokat vezettünk be a múzeumokban, és hogyan tudtunk alkalmazkodni az új kihívásokhoz.” – emelte ki Rajnai Virág Éva, a MMGM Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely vezetője.
A szakmai nap résztvevői egyetértettek abban, hogy több olyan módszer, ami a COVID előtt működött, ma már nem működik. Éppen ezért igyekeznek alkalmazkodni az új trendekhez, és a jó gyakorlatokat megosztani egymással. Erre adott lehetőséget a keszthelyi konferencia.
Regman Karola – Keszthelyi TV