Oklevelet kaptak a drónpilóták

2024. július 11. (csütörtök)

16 növényvédő drónpilóta vette át oklevelét a MATE Georgikon Campusán. A tanfolyamra jelentkezők olyan képesítést kaptak, amellyel jelenleg mindössze valamivel több mint százan rendelkeznek az országban. Az agráriumban egyre inkább elterjedté válnak a drónok, így elengedhetetlenek az olyan szakemberek, akik ezeket képesek működtetni.

A mezőgazdaság az egyik leggyorsabban fejlődő ágazat. Ma már olyan technológiákkal dolgoznak a cégek, amelyek néhány évvel ezelőtt még szinte elképzelhetetlenek voltak. A drónok hatalmas segítséget jelentenek a gazdászoknak. Egyfelől nagyon nagy területeket lehet velük monitorozni, így akár több kilométerről is ráláthatnak számos jelenségre. Emellett a növényvédő szerek hatékony kijuttatásában is jelentőségük van.

„Én azt gondolom, hogy egy modern gazdálkodás már elképzelhetetlen drónok nélkül. Az, hogy csak a monitoring drónokat használja egy gazdálkodás, vagy a monitoring drónokat és a  permetező drónokat is, az egy olyan kérdés, ami gazdaságonként változik, de az, hogy kell-e ezt használni, az azt gondolom, hogy nem lehet kérdés már senki számára. Ezek a technológiák hatékonyabbá teszik a gazdálkodásunkat, profitábilissá teszik a gazdálkodásunkat, és ami talán a legfontosabb, hogy fenntarthatóbbá teszik a mezőgazdasági termelést.” – tájékoztatott Török Gyula, az ABZ Drone Kft. ügyvezetője.

A frissen végzett pilóták csütörtökön délelőtt tették le az utolsó vizsgáikat. Nem csak elméletben, hanem gyakorlatban is számot adtak a tudásukról. A hallgatók a legmodernebb drónokon tanulhattak, és arról is ismereteket szereztek, hogy hogyan tudnak a drónok és a földi gépek együttműködni egymással. Az oklevelek átadóján elhangzott, a képzés elengedhetetlen a jövő mezőgazdasága számára. Ezt már több vállalkozás felismerte.

„Lényegében azért jelentkeztem, mivel a munkahelyről küldtek egy ilyen lehetőségre, hogy képezzenek tovább. Én ezzel éltem, ugyanis előtte is érdekelt ez a dolog, és ezért kaptam a lehetőségen, hogy ezzel foglalkozzak.” – mondta Pap Evelin Mária növényvédelmi drónpilóta.

Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora arról beszélt, az agráriumban egyre komolyabb szakismeretet igénylő eszközökkel kell dolgozni. Ezek használatához elengedhetetlen a naprakész tudás, amelyet folyamatosan fejleszteni kell. A MATE 2023 elején indította el a drónpilóta képzést Szarvason és Keszthelyen, és mára már több mint 100 oklevelet osztottak ki. A visszajelzések és a jelentkezők száma azt mutatja, hogy igény van erre a tanfolyamra.

„Ez az a képzés, ami nagyon jól mutatja azt, hogy hogyan lehet és hogyan kell alkalmazkodni ahhoz a dinamikus változáshoz, ami a mezőgazdaságban napról napra látható és érzékelhető. A szaktudás megszerzése nem ér véget ma ott, hogy valaki átveszi a diplomáját. Nagyon gyorsan elavul az a szakismeret, a precíziós technológiáknak, az informatikának, a robotikának, az űrtechnológiának köszönhetően a mezőgazdaság rohamléptékben fejlődik, ehhez viszont képzésekre, továbbképzésekre van szükség.” – emelte ki Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora.

A frissen végzett drónpilóták bekerülnek a Nébih rendszerébe, ahhoz azonban, hogy megtartsák az engedélyüket, kétévente ismeretfrissítő vizsgát kell tenniük.

Regman Karola – Keszthelyi TV

Képek