Idén is zajlik az országos pályaorientációs mérés, melyet minden nyolcadikosnak kötelező kitölteni. Az Oktatási Hivatal által elkészített és informatikai rendszerének közvetítésével az iskolák számára elérhetővé tett digitális mérőeszköz a pályaválasztást megalapozó kompetenciákat vizsgálja. Az űrlapokat október 9-ig kell beküldeni.
A Csány-Szendrey Általános Iskolában is megkapták az instrukciókat a diákok a kitöltéshez. Az előre meghatározott honlapon 90 kérdésről kellett eldönteniük, hogy jellemző-e rájuk vagy sem, illetve választhatták a nem tudom eldönteni lehetőséget is. Egyebek között olyan kérdések vagy kijelentések szerepeltek, mint hogy szeretnek-e csapatban dolgozni, érdekli-e őket az építőipar, a turizmus, az egészségügy, bírják-e a monotonitást vagy például hogy szívesen dolgoznának-e kézügyességet igénylő eszközökkel. A fiatalok közül vannak olyanok, akiknek komoly elképzeléseik vannak.
„Én gimnáziumba tervezek menni. Viszont ezenkívül még a szakgimnáziumok is érdekelnek, mivel motivál engem az ösztöndíjrendszer és tudom ezzel csökkenteni a szüleimnek a terheit.” – mondta el Csima Áron.
A nyolcadikosok az önbevalláson alapuló kérdéssor kitöltésével a képet alkothatnak az érdeklődési körükről, erősségeikről, kompetenciáikról. Ezzel megismerhetik a hozzájuk közel álló szakmai ágazati irányokat.
„Nekem nagyon fontos szempont, hogy a szülői házhoz közel maradjak. Illetve, én gimnáziumba szeretnék menni nyelvi tagozatra.” – osztotta meg Varga Balázs János.
A mérés célja egyrészt az, hogy a tanulókat közvetlenül tájékoztassa, másrészt az érintett szülők figyelmét is felhívja a pályaorientáció fontosságára. Az eredményeket azonnal láthatják a diákok, de ezeket a szülők is megkapják. A Csány-Szendrey Általános Iskolában már ötödik osztálytól kezdve figyelik és próbálják fejleszteni a tanulók erősségeit.
„Hetedikben már a Nevelési Tanácsadó közreműködésével egy papíralapú mérés, amely elsődlegesen az útkeresés időszakát segíti. Visszajelzés a szülői ház felé, hogy gyermekük milyen területre alkalmas. Az osztályfőnöki órákon párbeszédek zajlanak, az Ipartestületi Kamara közreműködésével pedig kisfilmekkel, tájékoztató anyagokkal látjuk el a családokat. Tavaly és idén is intézményünk ad otthont a pályaválasztási kiállításnak, ami egy nagyon klassz program. Számtalan lehetőség van új területekkel, új intézményekkel a gyerekek számára.” – emelte ki Ancsa-Molnár Beáta pályaorientációs felelős.
Az Oktatási Hivatal hangsúlyozta, hogy ez a kérdőív tanácsadás-jellegű vizsgálat. Nem kész megoldásokat nyújt, hanem pályaorientációs ajánlásokat fogalmaz meg, ezzel segítve a pályaválasztáshoz szükséges kompetenciák feltérképezését, értékelését. Tavaly a csányisok 90%-át az első helyen megjelölt intézménybe vették fel elsősorban érettségit adó iskolákba.
Lendvai Bianka – Keszthelyi TV