A Fraktálfelületek a városban című projekt záró konferenciájára várta az érdeklődőket a Keszthelyi Városvédő Egyesület. A tanácskozáson többek között az építési folyamatok, a zöldmezős beruházások, valamint a város fejlesztési lehetőségei kerültek terítékre. Az egyesület célja az volt, hogy minél szélesebb körben vitassák meg a felmerülő kérdéseket, gondolatokat.
Keszthely képe nagyon sokat változott az elmúlt évtizedekben. Számos modern épület jelent meg, de új funkciót kaptak a történelmi belvárosban lévő házak is. A Városvédő Egyesület a fiatalok bevonásával készítette el Keszthely mentális térképét, amely során azt vizsgálták, hogy melyek azok a dolgok, amik megmentésre érdemesek, és mik azok, amiken változtatni kellene azért, hogy jó legyen a városban élni.
„100 embert körülbelül megkértünk, hogy rajzolja le azt, hogy ő hogyan képzeli el Keszthelyt. Mit tart értékesnek, mit nem, ezt különböző színekkel, elég játékos formában lehet ezt a térképet elkészíteni. Ez minket is nagyon inspirált arra, hogy minél több emberrel beszélgessünk, érzelmileg nagyon feltöltő folyamat volt.” – tájékoztatott Csángó Zsuzsa, a Keszthelyi Városvédő Egyesület titkára.
A konferencia résztvevői beszélgettek Keszthely múltjáról, amely ma is nagyon meghatározza a város jelenét. Fontos kérdés volt azonban a település jövője. A város vonzerejét fokozza az a történelmi városkép, amely a mai napig jellemzi Keszthelyt. Az idei érkező turistákat nem csak a Festetics-kastély, hanem számos más műemlék jellegű épület vonzza. A szakemberek úgy látják, ezekre jelentősebb hangsúlyt kellene fektetni.
„Ilyen egységes történeti városmaggal a Balaton körül nem nagyon találkozunk. Mondhatjuk azt, hogy megmaradt a szinte középkori, de inkább barokk településszerkezet, utcahálózat, terek, polgári épületek együttese. Olyan fajta városképe van, ami mindenféleképpen védendő, nem véletlenül műemlék jelentőségű területről beszélünk. A fantasztikus barokk Festetics-kastély mellett legalább akkor nagy értékek vannak a város különböző pontján.” – emelte ki Kerner Gábor műemlékvédelmi szakmérnök, a Keszthelyi Városvédő Egyesület elnöke.
A Keszthelyi Városvédő Egyesület évek óta tevékenykedik a település érdekében, és számos ötlet merül már fel annak érdekében, hogy jobb legyen Keszthelyen élni. A tagok azonban úgy látják, ezeket akkor lehet megvalósítani, ha a szélesebb közönséget is bevonják, és megvitatják a felmerülő kérdéseket, illetve meghallgatják az újabb gondolatokat.
„Azt gondolom, hogy a Városvédő Egyesület eddigi tevékenysége során nagyon sok jó ötlet felmerült, viszont éreztük azt a problémát, hogy ez néha megmarad a civil körökben, és hogyha csak önmagunknak mondjuk el újra és újra az ötleteinket vagy a gondolatainkat, akkor egy bizonyos szinten megrekedünk. Ennek a rendezvénynek az a célja, hogy egy kicsit tágabbra nyissuk a kört. Egyrészt az érdeklődők közelebb jöhessenek, másrészt megértsük egymás gondolkodását.” – tette hozzá Béres Attila, a Keszthelyi Városvédő Egyesület tagja.
A kutatásba bevont fiataloknak feladatuk volt az is, hogy rajzokat készítsenek a város különböző pontjairól. Az alkotásokat a konferencián mutatták be a közönségnek.
Regman Karola – Keszthelyi TV