Lámpáskészítés, libaterelés, kukoricamorzsolás, langalló és forró tea. Ez mind várta a Georgikon Majortörténeti Kiállítóhelyre látogató vendégeket a hétvégén. A hagyományos Márton-napi Őszbúcsúztató minden évben a kulturális intézmény szezonzáró rendezvénye, ami ebben az esztendőben is nagyon sikeresen zajlott.
Igazi őszi munka a kukoricamorzsolás. Elődeink idejében férfiak, asszonyok és gyermekek körében is társas tevékenység volt, miközben megbeszélték a napi gondokat, meséltek egymásnak és együtt énekeltek. Ezt is kipróbálhatták a családok a Majorban. Főként a fiatalok élvezték a tevékenységet. Számos gyermek készítette el a Márton-napi lámpását egyedül, vagy az apukák, anyukák segítségével. A díszítésnek csak a képzelet szabhatott határt.
„Az évszakokat rajzoltam le. Hóembert meg szivárványt.Ez jutott eszembe, mert rajzoltam egy virágot és akkor eszembe jutott, hogy lehet az évszakokat külön lerajzolni.” – mondta el Beer Frida Sára.
Állatok, épületek egyaránt kerültek a lámpásokra, de járművek is megjelentek egyeseknél.
„Hajót rajzoltam és halacskát és rajzoltam egy napocskát. És nyuszit is simiztem.” – osztotta meg Beer Sámuel András.
Mint minden évben, most is az állatok látványa foglalt le sokakat. Nem rég születtek kisnyuszik az Élménygazdaságban, azokat kézbe is lehetett venni. A libákat is előrehozták, sokan leginkább ezen a helyszínen ismerkedhetnek meg ezekkel a tollasokkal. A hideg, ködös idő sem tántorította vissza a családokat attól, hogy eljöjjenek erre a programra. Szívesen kóstolták a kemencében sült langallót vagy kortyolgattak forró teát. Ez volt idén az utolsó nagy program a Georgikon Majortörténeti Kiállítóhelyen. Novemberben a módosított nyitva tartáskor, decemberben pedig előre egyeztetéssel lehet látogatni az intézményt.
„A Márton-naphoz legközelebb eső hétvégén tartjuk meg Márton-napi Őszbúcsúztató rendezvényünket, amely egyben a Múzeumok Őszi Fesztiváljának zárórendezvénye és a Majorbéli szezonzáróakkordja is tulajdonképpen. Igyekszünk a Márton-napi hagyományokat feleleveníteni.” – emelte ki Rajnai Virág Éva kiállítóhely-vezető.
Sötétedéskor mindenki lámpását meggyújtották. Egy katolikus rendelet szerint ugyanis a fény használata arra szolgál, hogy Szent Márton emléke és jó cselekedeteinek híre eljusson mindenkihez. Ezután mindenki sorba állt egy kis folyosót kialakítva.
A Család Iskola tanulói adtak idén műsort a rendezvényen. A libáknál terelés segítő népdalokat is énekeltek. Az állatok már nagyon jól tudták, hogy mi a dolguk. Amint kinyílt a kapu, szépen elindultak a szállásuk felé az Élménygazdaságba. Az állatokat sokan örökítették meg, majd lekísérték őket a helyükre.
Lendvai Bianka – Keszthelyi TV