Majorbéli géptalálkozó Keszthelyen

2013. július 22. (hétfő)

A múlt század elején, közepén készült traktorokat, veterán mezőgazdasági gépeket vonultatnak fel és helyeznek üzembe július 27-én Keszthelyen, a Georgikon Majormúzeumban.

A keszthelyi Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely immár nyolcadik alkalommal rendezi meg a majorbéli géptalálkozót. A rendezvényre az ország legtávolabbi pontjairól – a Jászságból, Csongrádból, Észak-Magyarországról – is érkeznek gépgyűjtők. A veterán gépek szállítására többféle megoldás is van: a masinákat trélerre is felpakolhatják, de számos gépgyűjtő az egész napon, éjszakán át tartó utazást is vállalja, hogy a saját gépén érkezhessen meg Keszthelyre – mondta el Szabóné Lázár Ibolya, a múzeum vezetője az MTI-nek.

A múzeumlátogatók a Festetics György által alapított, kéthektáros műemléki majorban csodálhatják meg a működésbe hozott veterán gépeket. A gabonát például az ország első – 1923-ban gyártott – Hofherr traktorának meghajtásával működő géppel cséplik, de azt is bemutatják, hogy történt a cséplés cséphadaróval és szöges-dobos cséplőgéppel vagy például a magtisztítás szelelőrostával és triőrrel.
A munkában természetesen részt vehetnek a látogatók is, a gyermekek pedig kézműves foglalkozásokon próbálhatják ki a szalma- és kosárfonást, az aratókoszorú-készítést.

A major udvarán zenével, dalokkal elevenítik fel az aratási szokásokat, a programra hagyományos aratóételekkel is készülnek a szervezők. A paraszti világban a nehéz fizikai munkák idején jó ízű, magyaros – káposztás, babos, csülkös – étkeket fogyasztottak, langallóval, finom kelt tésztákkal, pogácsákkal kínálták az aratókat – idézte fel Szabóné Lázár Ibolya, hozzáfűzve, hogy a szombati géptalálkozón is hasonló lesz az ételkínálat.
Beszélt arról is, hogy a délutáni órákban a veterán traktorokkal levonulnak a Balaton-partra, a záró program pedig az ugyancsak látványos gőzgépes szántásbemutató lesz, amelyre idén első alkalommal a majorság élménygazdaságában kerül sor.

Az élménygazdaság kialakításával a régi major, a Georgikon tangazdaságának mozgalmas gazdálkodását akarták visszaállítani – hangsúlyozta. Az 1,2 hektáros területen bemutatókertet, baromfiudvart, játszóegységeket hoztak létre. A gazdaságban szántóföldi, konyhakerti, dísz- és fűszernövényeket egyaránt termelnek, szőlőskertet, gyümölcsösöket alakítottak ki és állattartással is foglakoznak.

(forrás: MTI)