Meg kell őrizni a hősök példáját

2017. november 15. (szerda)

Az első világháború befejezésének évfordulóján ünnepélyes keretek közt szentelték meg a Szent Miklós temető ismételten felújított első világháborús emlékművét és a hozzá tartozó katonasírokat. 2014-ben már történt egy felújítás, most főleg a fejfák környezete szépült meg a Hadtörténeti Intézet és Múzeum támogatásából.
2014-ben újították fel a Szent Miklós temetőben álló 1930-ban emelt első világháborús emlékművet. A Honvédelmi Minisztérium háttérintézménye, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum támogatása jóvoltából most újabb felújítások történhettek meg: réz szegéllyel látták el az emlékművet, megóvva a követ a gyertyaviasztól, de ismételt állagmegóvást is végeztek rajta. A környezetében álló fejfák is megújultak, megtisztították és impregnálták a 136 katona nyughelye felett található betonjeleket. Mindezek mellett a zöldterületet is rendbe tették, eltávolították a korábbi sövényt, mely eltakarta a fejfákat. Illetve négy különálló hadisírt is felújítottak az egymillió forintos forrásból.Az ünnepségen megemlékeztek az első világégés áldozatairól. Manninger Jenő, országgyűlési képviselő a múlt megőrzését hangsúlyozta:

„Nagyon fontos, hogy ezt az emlékmű helyet rendbe lehetett hozni, hiszen mindannyian tudjuk, hogy meg kell őrizni a hősök példáját. „Egy nemzet akkor hal meg igazán, ha elfelejti múltját, ha két kezével tépi ki önnön gyökereit – írták, és ez így is van. A múlt emlékének kitörlése a legnagyobb vétek, amit ember önmaga ellen elkövethet. Azok a katonák, akiket a családjaik hiába vártak haza, nem egyes egyedül a családjaik veszteségei voltak, az egész nemzet vesztesége.”

Keszthely polgármestere örömét fejezte ki, hogy lehetősége adódott a városnak erre a felújításra. Beszédében felidézte az első világháború kitörését, annak borzalmait. Ruzsics Ferenc kiemelte, a háború kitörésekor még nagy volt a lelkesedés a katonák körében – ezt egy korabeli újságcikkel támasztotta alá:

„A nagy császár, II. Vilmos császár valahol egy erdő mellett szólt vitéz katonáihoz, szemeit felemelhette a hatalmas lombkoszorúkra, melyek már sárgulva, sápadtan érzik a gyilkos ősz leheletét, s maholnap holtan hullnak a földre. „Mire a levelek lehullanak minden otthon leszünk szeretett hazánkban – mondta a császár.”

Azok a levelek azonban ötször is lehullottak, ez idő alatt csak hazánk nem egész 531 ezer katonát veszített az első világégésben. Az ő tiszteletükre hangzottak el a versek és énekek a Helikon Versmondó Kör tagjaitól és a Vajda János Gimnázium diákjaitól.A felújított emlékművet és a fejfákat Honthegyi Zsolt evangélikus lelkész és Tál Zoltán plébános áldotta meg. A Magyar Honvédség tisztjei és a megemlékezők koszorúval, illetve egy-egy mécsessel rótták le kegyeletüket az impozáns emlékműnél.

Hársfalvi Ákos – Keszthelyi TV