Mozgás Receptre Magyar Életmód Orvostani Társaság hévízi konferencia

2024. október 14. (hétfő)

Az életmódváltás orvosi és tudományos megközelítése volt a középpontjában a Magyar Életmód Orvostani Társaság hévízi konferenciájának. Az évente megrendezett tanácskozás idei kiemelt témája a Mozgás Receptre program volt. Az orvosok célja, hogy a magyar emberek életmódot váltsanak és megelőzzék a betegségeket. A statisztikák nagyon rosszak: kevesen mozognak.

A WHO szerint az egészségi állapotunkat leginkább az egyén egészségmegtartása, életmódja befolyásolja. A mozgás jótékony élettani hatásai széleskörűek, hiánya azonban komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. A mozgáshiány naponta 37 ember halálát okozza Magyarországon. Egy nemzetközi felmérés szerint a hazai halálozások 9,7 százalékáért felelős a mozgásszegény életmód. További riasztó statisztika, hogy 2002-ben a magyar emberek várható élettartama 4,5 évvel maradt el az EU átlagtól.

A változásáért indul el a Mozgás Receptre című program. Ez volt a fókuszában a Magyar Életmód Orvostani Társaság konferenciájának.

„Ha a társaságnak az a célkitűzése, hogy az életmódtényezőkön keresztül javítsuk a magyar lakosság egészségi állapotát, akkor a mozgás az egy kiemelt terület. Ebben végre van egy ilyen program, ahol az egészségszakmát és a mozgás-, sportszakmát össze tudjuk kötni és az orvos recept formájában, a receptnek a hagyományos értelmében írásos ajánlásban átadja a páciensnek, hogy önnek mozgás javasolt, milyen és hol, utána a mozgásszektorral együtt pedig meg tudjuk valósítani ezt a mozgást” – nyilatkozta dr. Babai László István, a Magyar Életmód Orvostani Társaság Egyesület elnöke.

Az életmód orvostan a bizonyítékokon alapuló orvostudomány egyik ága. Az életmóddal összefüggő betegségek alap kiváltó okait célozza meg. Az orvosokon túl edzők, táplálkozási szakemberek, pszichológusok is fontos szerepet játszanak ebben a szegmensben. Az infarktushalálozás mértéke 6-8 éve változatlan hazánkban, az egészségügyi szakma szerint ez nem az egészségügy minőségét, hanem életmódunkat jellemzi.

dr. Toldy-Schedel Emil, a Szent Ferenc Kórház főigazgatója:  „Elborzasztóak a statisztikák, hogy nálunk van az egyik legnagyobb túlsúllyal rendelkező lakosság, elborzasztó az, hogy nagyon keveset mozgunk. Minden olyan terület, ami ebben változtatást tud adni, vagy változást katalizál, az egy hihetetlenül segítő és előrevivő dolog. Azért vagyunk itt, hogy lássuk a jógyakorlatokat, megosszuk egymással és ha lehetséges, akkor valamifajta szebb és hosszabb életet adó jövőképet adjunk Magyarországnak.” 

A konferencián mutatta be az Aktív Életmód Stratégiát Révész Máriusz. Az aktív Magyarországért felelős államtitkár azt mondta: kizárólag egészségügyi alapon nem lehet életmódváltást és jelentős egészségjavulást elérni. A magyarok 59 százaléka soha nem sportol, cél hogy ez az arány 15 százalék alá csökkenjen.

„Böjte atya szokta mondani, hogy jóvá verni nem lehet senkit, tehát mindenkiből ki kell szeretni a jót. Valahogy ezt kell tenni a mozgással is, valahogy meg kell szerettetni a gyerekekkel, meg a felnőttekkel is a mozgást. Ezt hogyan lehet? Úgy hogy ha élményt adunk nekik: élményt, élményt, élményt. Jó bulit kell szervezni. Ne gondolják, hogy ez csak a gyerekeknél van így. Egy nyugdíjas klubban is a mozgás akkor lesz sikeres, ha úgy mennek haza a nyugdíjas nénik, bácsik, hogy jajj de jó volt, mikor lesz legközelebb ilyen?” – mondta előadásában Révész Máriusz. 

Az éves szakmai konferencián előadások hangzottak el a mozgásról, étrendről, a gyermekkori prevencióról, a munka és a magánélet egyensúlyáról is. Orvosok, dietetikusok, mozgásterapeuták is megosztották gondolatikat a publikummal.

Hársfalvi Ákos – Keszthelyi TV

Képek