Annak érdekében, hogy az adventi ünnepkör ne végződjön tragédiával, előzzük meg az ilyenkor jellemző lakástüzeket. Az év ezen időszakában naponta átlagosan 24 otthonban csapnak fel a lángok. Az adventi koszorú, a karácsonyfának szánt fenyő és csillagszóró mellett a silány minőségű, elektromos berendezések okozzák a legtöbb tüzet az ünnepi időszakban.
Az adventi időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség annak érdekében, hogy az otthoni tűzeseteket megelőzzük. Soha ne hagyjuk felügyelet nélkül az adventi koszorún gyújtott gyertyákat. A karácsonyfára pedig se gyertyát, se csillagszórót ne helyezzünk.
Kósi Zsolt, a , Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője: „A csillagszóró 1000-1600 Celsius-fokon izzik. Ha tehetjük semmiképpen sem a fára helyezzük, hanem inkább vigyük ki a szabadba, ha mindenképpen meg akarjuk gyújtani. Ott, amikor végeztünk, ne dobjuk azonnal a szemetesbe, hiszen ott a hulladékot is felgyújtja, inkább nyújtsuk bele vízbe és akkor elalszik.”
A tűzoltók azt tanácsolják továbbá, hogy a karácsonyfa és koszorú környezetébe ne tároljunk éghető anyagokat. Ezenkívül a silány minőségű, vagy rosszul üzemeltetett elektromos berendezések okozzák a legtöbb tüzet az ünnepi időszakban. A megelőzés mellett a füst- és szén-monoxid érzékelő is életet menthet.
„Azzal is megoldhatjuk ezt, ha mondjuk egy füstérzékelőnk, vagy szén-monoxid érzékelőnk van otthon. A füstérzékelő idejekorán jelzi a bajt, akkor, amikor még mi is tudunk cselekedni. Nem a legszebb ajándék, de nagyon praktikus ilyet akár egy idős szerettünknek vásárolni, hiszen ezek az eszközök jórészt már wifiről is üzemeltethetők, internet által és ha felszereljük, akár mi magunk is kérhetünk jelzést, ha valahol probléma van” – tette hozzá Kósi Zsolt.
A 2024-es Zala vármegyei lakástüzeknél megdöbbenve tapasztalták a tűzoltók, hogy egyik ingatlanban sem volt füstérzékelő. Négyen vesztették életüket idén lakástűzben a vármegyében. A szén-monoxid érzékelőnél azt tapasztalják, hogy elterjedtebb. Zalában idén 80 eset volt, minden alkalommal az érzékelő hívta fel a figyelmet a bajra, a tűzoltók 50 esetben ki is mutatták a mérgező gáz jelenlétét.
Magánszemélyeknek a kéményseprés ingyenes. A rendszeres karbantartással megelőzhetőek a kéménytüzek és szén-monoxid mérgezések. Gázfűtés esetén kettő, szilárd tüzelőnél évente érdemes kéményseprőt hívni.
Hársfalvi Ákos – Keszthelyi TV