Népszerű a népviseletes babakészítő tábor

2024. július 17. (szerda)
KesztHelyi identitás

A jászsági népviselettel foglalkoznak az idén a Népművészeti Alkotóház Babakészítő táborának résztvevői. A csaknem egy hetes programra az ország számos pontjáról érkeztek érdeklődők, többen közülük már évek óta visszajárnak az Alkotóházba. A foglalkozást az idén is Molnárné Riskó Erzsébet népi iparművész vezeti.

Szombat óta dolgoznak az asszonyok az Alkotóházban. A munka a babák megvarrásával kezdődött. Ezután készültek el az alsóruhák, majd vette kezdetét a legnagyobb feladat, a felsőruházat megvarrása. A táborban igyekeznek ugyanolyan vagy nagyon hasonló anyagokat használni, mint amilyenekből az eredeti viseletek készültek. Az idén egy ürömi fiatalember is csatlakozott a csapathoz.

„Engem ez az egész viseletvarrás érdekel. Egy anyuka segített nekem, hogy ide jussak, és örömmel csinálom.” – mondta egy résztvevő, Keszthelyi Balázs.

A táborba bárkit szívesen látnak, semmilyen előképzettség nem szükséges hozzá. Még azok is részt tudnak venni a programon, akik nem tudják használni a varrógépet, hiszen ha kell, ezt is megtanítják nekik. A résztvevők nem csak megvarrják a népviseleteket, hanem bele is ássák magukat egy-egy tájegység szokásaiba, életmódjába. Így rengeteget tanulnak, és egymástól is ellesnek különféle technikákat.

„Én is most rácsodálkoztam arra, hogy népviselet népviselet, de aztán kiderült, hogy a vasárnapok, a hétköznapok, az ünnepnapokon más, amíg lány más, amíg fiatalasszony, ha nincs még gyereke, vagy ha már van gyereke, vagy ahogy idősödik. Az mind-mind más színt, más ruhadarabot hordott.” – tette hozzá egy másik táborozó, Váradi Zsóka.

A népviseletes babák készítésének nehézsége abból is fakad, hogy ezek a babák negyed olyan magasak, mint egy ember, így mindent le kell kicsinyíteni. Ebből adódik, hogy néhány alsóruhát elhagynak az anyagtorlódás miatt. A tábor vezetője, Molnárné Riskó Erzsébet folyamatosan segíti a résztvevőket, de ők maguk is segítenek egymásnak.

„Nekem ez nagy szerelem, és ez most már a tizenvalahányadik tábor, amit itt csinálok. Itt lehet tanulni Keszthelyen, és ezen kívül még Budapesten a Kiss Áron Társaságnál lehet tanulni. Máshol nincs babakészítés tanítás tulajdonképpen. Tehát aki nem csak ránézni akar, és egy babát csinálni, hanem jobban érdekli, annak azért érdemes eljönni a táborba.” – emelte ki Molnárné Riskó Erzsébet népi iparművész.

A népviseletes babakészítő tábor résztvevői közül többen rendszeresen kiállítják az alkotásaikat, így országszerte lehet találkozni a Keszthelyen készült babákkal.

Regman Karola – Keszthelyi TV

Képek