Ismét várták a szakma képviselőit a Burgonyakutatási Központ fajtabemutatójára. A 21. alkalommal megrendezett program jó lehetőség volt a tapasztalatcserére, de a legújabb kutatási eredményekkel és a legmodernebb technológiákkal is meg lehetetett ismerkedni. Az eseményre az ország minden pontjáról és külföldről is érkeztek érdeklődők.
Már a tavalyi évben is nagy sikert aratott a drónos bemutató. Ezek az eszközök ugyan jelentős beruházást igényelnek, de sokat segítenek a termelőknek a különböző növényvédő szerek kijuttatásában. A Georgikonon 1960 óta folyik burgonyanemesítés, az évek során számos eredmény született, és nagyon sok technológiai újdonságot is bevezettek. Az itt termelt fajták külföldön is megállják a helyüket.
„10 évre visszamenőleg elég keresett fajok, mert az éghajlat olyan. Mi körülbelül 200 kilométerre vagyunk légvonalban, de az egész Horvátországban keresik ezeket a magyar fajtájú krumplikat. Nem az összest, de attól függ, hogy melyiket, a Balatoni Rózsát, Botondot, Hópehelyt, a Vénuszt, ezek elég keresett vetőkrumplik.” – mondta egy termelő, Racsmán Zoltán.
A Burgonyakutató Intézetben elsősorban vetőgumót termelnek, ezt értékesítik a gazdálkodóknak. Jelenleg 14 államilag elismert fajtájuk van, a Balatoni sárga pedig elismertetés alatt van. A központ törekszik a termésátlag növelésére és a lehető legjobb minőségű burgonya előállítására. Szeretnének további termőterületeket létesíteni, nagy probléma azonban az öntözés lehetőségének hiánya. Artézi kutakat szeretnének fúrni, erre jelenleg is keresik a pályázati forrásokat.
„Évek óta gond, hogy nem tudunk öntözni, holott van egy 80 hektáros öntöző beruházásunk, ami most már 15 év óta, a vízkivételi helynek a korlátozása miatt tulajdonképpen használhatatlan. Újra kellene valamilyen pályázati forrást találnunk, vagy támogatást kapnunk valahonnan, hogy fúrt kutas rendszerre tudjuk átállítani. Abból a hévízi vízcsatornából, elfolyó csatornából, ahonnan eddig szoktuk kivenni a vizet, sajnos nem lehet tovább már burgonyát öntözni egy karanténbaktériumos kórokozó megjelenése miatt, ami a vízben bent marad, most már ott is marad örökké gyakorlatilag.” – tájékoztatott Dr. Polgár Zsolt, a MKSZN Kft. Burgonyakutatási Központ vezetője.
A fajtabemutató jó alkalom volt arra is, hogy a résztvevők tapasztalatot cseréljenek az idei terméssel kapcsolatban. Az elmúlt évek tavaszi aszálya megnehezítette a gazdálkodók dolgát, idén azonban kedvezett az időjárás a krumplinak. Bár a korai ültetés és a tavaszi hideg okozott némi kárt, jó termésre számítanak a gazdák.
Regman Karola – Keszthelyi TV