Van elég tűzifa készleten, nem okoz gondot a vevők kiszolgálása a Bakonyerdő Zrt. Keszthelyi Erdészeténél. Érdemes minél korábban beszerezni a tüzelőt, jobb ugyanis, hogyha van ideje kiszáradni a fának. Több hirdetés is megjelenik ezzel a termékkel kapcsolatban, azonban jó azzal tisztában lenni, hogy a csalók próbálják ebben az időszakban kihasználni a gyanútlan vásárlókat.
Az erdészetek mellett sokan reklámoznak eladó tűzifát, azonban csalók is előfordulhatnak – erre hívja fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Az intézmény számos esetben talált jogellenes hirdetéseket. Honlapjukon, – portal.nebih.gov.hu/eutr-vasarloi – kereső és feketelista is található. Utóbbin azoknak a neve vagy telefonszáma van feltüntetve, akik már károsítottak meg valakit.
„Három dokumentumot minden esetben kapnunk kell, hogyha tűzifát vásárolunk. Az egyik az egy számla, vagy nyugta, a másik az egy úgynevezett tűzifa szállítójegy. Erre az eladónak rá kell írni a saját adatin kívül az értékesített tűzifának a mennyiségét, minőségét, fafaját, a felrakodás helyét, a lerakodás helyét. Ezeknek a pontos időpontját, dátumát. Illetve a harmadik egy Nébih által előírt formátumú tűzifa vásárlói tájékoztató.” – mondta el Dr. Nagy Dániel erdészeti főfelügyelő.
Hoffmann Pál erdészeti igazgató elmondta, az a céljuk, hogy minél szélesebb kínálatot biztosítsanak a vevőknek. Ez nem csak a fajtára, hanem akár a kért vastagságra is vonatkozik. Egymás mellett vannak a farakások az erdőben, folyamatosan szállítják el ezeket a vállalkozók. Gyertyán, tölgy, bükk és cserfából tud főként értékesíteni a Keszthelyi Erdészet. Akác és kőris pedig időszakosan van a kínálatban A korábbi években hiánycikknek számított a tűzifa, most azonban nem okoz gondot a vevők kiszolgálása. A többség már a jövő évi tüzelőt vásárolja, hiszen az erdőn lévő fának magasabb a nedvességtartalma, mint a jól kiszáradtnak.
„Fafaj függően 1-2 év száradásra szükség van, hogy a tüzelő az jó minőségű, alacsony nedvességtartalmú legyen, így sokkal jobb a fűtőértéke, sokkal több hőt biztosít számunkra az elégetése. Jellemzően a csertölgynél, illetve az egyik tölgyfajoknál 2 év a szükséges, a bükk-gyertyánnál 1 év is elegendő száradásra. Ez természetesen nem hengeres fában, ahogy itt az erdőn látjuk, nem ilyen módon kell szárítani, hanem fölhasogatva, legoptimálisabban tetejét letakarva szárad a legjobban.”
A szakemberek javasolják, hogy legyünk nagyon körültekintőek. Inkább szánjunk arra időt, hogy ellenőrizzük le az adatokat, nézzünk utána, hogy kik a megbízható eladók, mint hogy áldozatokká váljunk.
Lendvai Bianka – Keszthelyi TV