Színes programokat kínálnak Keszthelyen is az Országos Könyvtári Napok. A Fejér György Városi Könyvtárban, a képregények szerelmesei is találnak kedvükre valót Ország Balázs gyűjteményében. A gyermekkönyvtárban pedig K. László Szilvia meseíróval találkozhattak az iskolások. Szerdán a haiku és a haiga szerelmeseinek is kedveskedtek a szervezők. A szeptember 30-án indult programsorozat október 6-ig tart.
Az irodalom és a képzőművészet elegyét, a képregényeket mutatja be a Fejér György Városi Könyvtárban Ország Balázs. A nagyatádi könyvtáros 1990-től gyűjti az egykor nagyon kedvelt rajzos írásokat. A sokszínű, érzelmeket kiváltó képregényeket Balázs aukciókon, bolhapiacokon szerzi be. Gyűjteménye mára meghaladja a 2 ezer darabot, abból válogatott a keszthelyi tárlatra.
„Két szempont lebegett előttem. Az egyik, hogy szerintem a legszebb- ez természetesen szubjektív- rajzolók azok itt legyenek. Ők vannak itt a belső tárlóban. A másik az, hogy megmutassam mennyiféle van.”
A gyermekkönyvtárban K. László Szilvia meseíró, költő mesélt saját könyvéből az alsós tanulóknak, akik örömmel hallgatták a részleteket. Aktívan bekapcsolódtak a játékokba is és megismerhették a Marci sorozat vagy a tanulságos rövid Katica meséket is az irodalmi-zenei foglalkozáson. Az írónővel való találkozáson az is kiderült, hogy minden meséjének van tanulsága.
„Azt szeretném sugallni a gyerekeknek, hogy vannak nehézségek az életünkben, de minden nehézség valamilyen formában leküzdhető. A Marci sorozat pl. egy óvodás kisgyerek mindennapjairól szól,a mindennapi galibákról az életében és neki van egy kis barátja,egy kis manócska, aki meséken, verseken keresztül tanítja és próbálja elsimítani ezeket a galibákat Marci körül.”
Üres falak címmel nyílt meg szerdán Kántor Krisztián haikuiból összeállított kiállítása. A haiku egy 13. századból származó japán versforma és műfaj. A versek három sorból állnak, amik 5, 7 majd újra 5 szótagból épülnek fel, ám nem feltétlenül rímelnek. További megkötései közt szerepel, hogy van benne egy évszakszó, az első és az ötödik szótag hangsúlyos, valamint, hogy a vers csattanóval záródik.
„A haiku önmagában egy elég ambivalens dolog, mert rövid, tömör, ezért nyelvileg nagyon kötött. 17 szótagból áll, 5-7-5, viszont pont ez a tömörsége, ahogy Shiki japán haiku-költő mondta, nagyon nagy belső szabadságot ad az alkotónak és ezért pont színes és széles a kifejezési lehetőség benne.”
A kiállításon nem csak a haikuk, hanem ezek illusztráció is láthatóak. A kettő ötvözetét nevezik haigának. Kántor Krisztián többnyire helyi művészeket kért meg arra, hogy készítsék el ezeket a festményeket.
”Volt az irományok között egy, ami különösen megfogott. Ezt úgy kell elképzelni, hogy egyből láttam a lelki szemeim előtt, hogy hogy fog ez kirajzolódni. És a stílusát is nagyjából tudtam körvonalazni. Nem annyira lavírozott, ködös jellegű lett a végeredmény, mint amilyenre eredetileg gondoltam volna, de a madárnak a azt ilyen egy fleck-szerű testét azt sikerült így elég szépre megcsinálni, úgyhogy elégedett is vagyok vele.” – ismertette Burucs Szabolcs.
Az Országos Könyvtári Napok keretében kézműves foglalkozások is lesznek még. Elmaradhatatlan az eseménysorozat zárásaként a Könyves Vasárnap, amikor ingyenes beiratkozással, valamint a Neked mennyit ér? könyvakcióval várják az olvasókat.
Lendvai Bianka – Keszthelyi TV